Miesiąc: Marzec 2017

VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o BHP 2017

W dniu 31 marca 2017 w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku Białej odbył się finał ” VI Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy-2017 ” Współorganizatorami konkursu byli : Okręgowa Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach , Miejski Zarząd Oświaty Urzędu Miejskiego w Bielsku Białej oraz ZSTiH.

Celem konkursu było poznanie podstawowych przepisów i zasad z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na poziomie szkolenia podstawowego dla przyszłych pracowników.W konkursie brali udział uczniowie Liceów Ogólnokształcących ,Techników i Szkół Zawodowych z naszego miasta.

IV LO im KEN reprezentowali uczniowie:Adam Huczek,Piotr Mączka i Jan Wiatr a przygotowywał ich i sprawował opiekę nauczyciel mgr Bartosz Sitek.W zmaganiach finałowych I miejsce zajął Jan Wiatr a wyróżnienie zdobył Adam Huczek za co otrzymali również cenne nagrody rzeczowe.

WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI 2017

W dniach 31.03.2017 do 02.04.2017 Fundacja Aktywności Społecznej Złote Łany w partnerstwie ze Śląskim Bankiem Żywności organizują Wielkanocną Zbiórkę Żywności.

W ramach akcji każdy będzie mógł pomóc najbardziej potrzebującym.

Tradycyjnie uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Bielsku-Białej zaangażowali się akcję charytatywną. Nasi wolontariusze będą odbierać produkty od darczyńców przy kasach w bielskich placówkach handlowych.

Celem, jak co roku, jest zapewnienie spokojnej i godnej Wielkanocy najbardziej potrzebującym. Dzięki zebranym artykułom organizatorzy zbiórki przygotują paczki świąteczne dla ubogich mieszkańców miasta: osób samotnych, chorych oraz dla rodzin wielodzietnych.

Gorąco zapraszamy do udziału

Pedagog szkolny: mgr Anna Kądzielnik, mgr Anna Filip – Rękawek

Wykład akademicki Schematy gotyckie w prozie Andrzeja Sapkowskiego

 

20 marca 2017 r. uczniowie dwóch klas humanistycznych: II E oraz III E uczestniczyli w prelekcji dr. Roberta Pysza – prodziekana ds. Studenckich i Promocji, wykładowcy Wydziału Humanistyczno-Społecznego bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Mieli okazję nie tylko przypomnieć sobie termin gotycyzm, ale przede wszystkim uświadomić sobie jego znaczenie w kulturze. Dr Pysz, przedstawił istotę zjawiska gotycyzmu, jako artystycznego wyobrażenia makabry i niesamowitości w danej scenerii, którego twórcy dążyli do przywrócenia rangi i znaczenia utworom i budowlom pochodzącym ze średniowiecza. Prądowi nadano nazwę gotycyzmu, gdyż tradycje średniowieczne były wiązane przede wszystkim z gotyckim stylem architektonicznym.

Na początku uczestnicy wykładu przyjrzeli się temu zjawisku w odniesieniu do literatury drugiej połowy XVIII w. , kiedy to pojawiły się gotyckie powieści grozy. Przedstawiały one niesamowite, mrożące krew w żyłach historie, a ich scenerią było najczęściej ponure średniowieczne zamczysko z głębokimi lochami, po których snuły się duchy i upiory.

Podczas wykładu prelegent omówił także funkcjonowanie gotycyzmu w kinematografii, na przykładach takich dzieł jak ,,Koszmar z ulicy wiązów” W. Crasena 1984 r., czy ,,Lśnienie” S. Kubricka 1980 r., których twórcy – dla zbudowania nastroju grozy – stosują anizotropowość przestrzeni.

Dr Pysz odniósł się także do modelu narracji szkatułkowej, czyli „powieść w powieści” – niekończącego się labiryntu narracyjnego w powieści „Rękopis znaleziony w Saragossie” Jana Potockiego” oraz do jej filmowej adaptacji w reż. Wojciecha Jerzego Hasa (1964 r.).

Dzięki wykładowi uczniowie mogli więc bliżej poznać zjawisko gotycyzmu oraz przekonać się, jak – na różne sposoby – jego elementy są wciąż obecne we współczesnej literaturze (saga o Wiedźminie Sapkowskiego) oraz w kinematografii.

Aleksandra Kubisa

kl. III E

XI KONKURS PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ I SZANTOWEJ „ KEN 2017” już za nami…

 

W ubiegły piątek (17.03.2017) w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz odbył się, już po raz jedenasty, Konkurs Piosenki Żeglarskiej i Szantowej „ KEN 2017”. Fantastycznie przygotowanych uczestników z różnych szkół powiatu bielskiego oceniało jury w składzie: pani Beata Olma z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej- przewodnicząca komisji, pani Eryka Binek- Pytlowany, pani Magdalena Tomaszek, pan Piotr Gołąb.

Jury, spośród solistów, przyznało następujące miejsca:

I – Zuzanna Buzderewicz (Gimnazjum Nr 1 Jaworze)

II – Patrycja Stebel (Gimnazjum Nr 3 Czechowice-Dziedzice)

III – Piotr Chmura (Gimnazjum Nr 1 Łodygowice)

W kategorii zespołów najlepsi okazali się:

I – Ardente (Gminny Ośrodek Kultury Buczkowice)

II – Załoga DR Czarna Bandera (Zespół Szkolno-Przedszkolny Jasienica)

III – Piszczący Majtkowie(kl.2f, LO IV Bielsko-Biała)

Przyznano także wyróżnienia solistom

Annie Fajkis (Gimn. Nr 1 Jaworze),

Antkowi Sawickiemu (Gimn. Nr 1 Łodygowice),

oraz zespołom:

‘Trio’ (Fundacja ‘Włóczykije’ z Kóz),

‘8 Szot’ (LO VIII Bielsko-Biała), One (LO IV Bielsko-Biała),

‘Cztery Rokendrolowe Majtki’ (Gimn.nr 1 Łodygowice).

Nagrodę Publiczności otrzymał zespół ‘Rejsowicze’ (kl. 2b LO IV Bielsko-Biała).

Puchary i medale, a także nagrody książkowe i słodycze ufundował Wydział Kultury Fizycznej i Sportu UM w Bielsku-Białej.

Wszystkim występującym solistom oraz zespołom gratulujemy bardzo wysokiego poziomu zarówno wokalnego jak i artystycznegoi serdecznie dziękujemy za wspaniałą, wspólną zabawę.

Dziękujemy również wszystkim uczniom klas drugich i trzecich 4 LO zaangażowanym w ogranizację konkursu.

Z żeglarskim pozdrowieniem!

Opiekunki koła: Katarzyna Cieślicka i Agnieszka Jędrusiak-Malec

Na żeglarską nutę

 

FINAŁ X KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

16 marca 2017 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej odbyło się zakończenie X Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Klas Trzecich Gimnazjów o zasięgu regionalnym zorganizowanego przez Dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego pana mgr Mirosława Sapetę, pod patronatem A.T.H., we współpracy z Miejskim Zarządem Oświaty w Bielsku-Białej.

Konkurs składał się z trzech etapów i wzięło w nim udział ok. 250 uczniów z 21 szkół z terenu dawnego województwa bielskiego. Do drugiego etapu, który odbył się na terenie 4 L.O., zakwalifikowało się 36 uczniów, a do finału 20 z 12 gimnazjów. Wszyscy finaliści wykazali się bardzo wysokim poziomem znajomości języka angielskiego zarówno w piśmie jak i w mowie.

Laureatami Konkursu zostali:

I miejsce: Joanna Springer z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 2 w Bielsku Białej.
II miejsce:
Zofia Dzięcioł z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 2 w Bielsku-Białej.
III miejsce ex aequo:
Zuzanna Pająk z Gimnazjum nr 4 w Bielsku-Białej,
Julia Jesionkowska z Gimnazjum nr 15 w Bielsku Białej,
oraz
Anna Szulc z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 2 w Bielsku Białej.

Honorowym członkiem jury III-ego etapu konkursu była dr Barbara Loranc – Paszylk, z Katedry Anglistyki ATH.
Nagrody dla finalistów ufundowali m. innymi Dyrektor i Rada Rodziców IV LO im. KEN, rektor A.T.H.
prof. Jarosław Janicki, kino „Helios”. Wręczenie nagród połączone z programem artystycznym przygotowanym przez uczniów IV LO im.K.E.N. odbyło się w tym samym dniu.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wyników, a nauczycielom gimnazjów dziękujemy za współpracę.

Baśnie dla brzdąców

24.02.2017r.

Już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły biorą udział w olimpiadzie praktycznej Zwolnieni z Teorii. Stworzyli projekt Brzdące Baśnie Poznające, w ramach którego organizują serię spotkań z dziećmi z przedszkola integracyjnego nr 38 znajdującego się przy ulicy Grażyny.

Tym razem uczniowie klasy 2a prowadzili zajęcia, podczas których czytali dzieciom klasyczne bajki z morałami. Przedszkolaki ze wszystkich grup wspaniale się bawiły i chętnie uczestniczyły w zabawach. Nasze uczennice złapały bardzo dobry kontakt z maluchami, średniakami, starszakami oraz grupą specjalną.

 

Ala, Julia i starszaki

 

Julia, Klaudia i maluchy

 


Natalia, Zuzia i średniaki

„Mówić dobrze, to znaczy mówić poprawnie”

W piątek 3 marca 2017 r. klasy humanistyczne 2e i 2f wzięły udział w lekcji akademickiej  na temat perswazyjnej funkcji języka. Dr hab. Jolanta Szarlej, pracownik Katedry Teorii i Praktyk Komunikacji  na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku-Białej przygotowała niezwykle ciekawą prezentację oraz warsztaty dotyczące sztuki przekonywania.

dr hab. Jolanta Szarlej
Uwaga uczniów została skierowana na podstawy i sens retoryki, czyli sztuki pięknego, logicznego mówienia, a także na to, jak perswazja językowa wpływa na nasze życie i relacje z innymi. Dla przyszłorocznych maturzystów wykład był bardzo cenny. Pokazał, jak przekonywać, jak być skutecznym mówcą, ale i jak rozpoznać manipulację.
Aleksandra Krystian klasa 2f

Informacja o wynikach IX Bielskich Teatraliów

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy,

że jury w składzie:


mgr Jolanta Budzyńska – przewodnicząca

dr Lidia Adamczyk-Jóskow

mgr Renata Maślanka

po dokonaniu oceny testów uczestników finału
IX BIELSKICH TEATRALIÓW
REGIONALNEGO KONKURSU WIEDZY O TEATRZE
dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miasta Bielska-Białej

i powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego

pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty
organizowanego przez IV Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Bielsku-Białej

i Miejski Zarząd Oświaty w Bielsku-Białej
we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej

oraz Teatrem Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej

 

ustaliło ostateczne wyniki konkursu.

LISTA LAUREATÓW

WYNIKI
Gratulujemy laureatom oraz ich opiekunom i zapraszamy na uroczystą galę, która odbędzie się 23 marca 2017 r. O godz. 11:30 w Teatrze Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej.

Ogłoszenie w sprawie matur

Szanowni Absolwenci!
Przypominamy, że zaniechanie wniesienia opłaty przez absolwentów, którzy po raz trzeci i kolejny przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego będzie skutkowało brakiem możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego tych osób.
Podstawa prawna: Ustawa o systemie oświaty, art 44zzq ust. 3 [Dz.U. 2016 poz. 1943]
Termin wnoszenia opłat zostaje przedłużony do 7 kwietnia 2017 r.
Komunikat o sposobie wnoszenia opłat znajduje się na stronie www.oke.jaworzno.pl

Międzygimnazjalny konkurs języka angielskiego

Osoby zakwalifikowane do III etapu

 

 

 

Harmonogram – III etap 16.03.2017.

Prosimy uczestników o stawienie się w IV LO w następujących terminach:

9.00 Gimnazjum nr 4 Bielsko-Biała

9.30 Gimnazjum nr 11 i 15 Bielsko-Biała

10.00 Gimnazjum nr 1 Bielsko-Biała

10.20 Gimnazjum Dwujęzyczne nr 2 Bielsko-Biała

11.00 Gimnazjum nr 16 Bielsko-Biała

11.30 Gimnazjum im. Jana Pawła II Rudzica

11.35 Gimnazjum nr 2 Żywiec

11.40 Gimnazjum Jasienica

11.50 Gimnazjum Górki Wielkie

11.55 Gimnazjum Twardorzeczka

Przypominamy, że należy przynieść podpisaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się ok. godziny 13.00.