Wystawa: Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia czyli ,,Trzymajmy się Morza”.


Wystawę posterową, upamiętniającą 100 letnią historię Stowarzyszenia Liga Morskiej i Rzecznej, uroczyście otworzyli na terenie naszej szkoły: Dyrektor IV LO KEN Pan Mirosław Sapeta oraz Kapitan Żeglugi Wielkiej i członek zarządu LMiR Pan Jerzy Ryrych. Sebastian Cader (3e) przedstawił krótki zarys historyczny powstania Ligii, a Kapitan opowiedział o swoich przeżyciach z Ligą związanych.

Liga Morska i Rzeczna to organizacja, która swą działalność rozpoczęła 1 października 1918 roku. Jednostki organizacyjne stowarzyszenia rozlokowane są w wielu miejscach Polski. Z racji jubileuszu wiele z nich organizuje uroczystości rocznicowe. Wystawa posterowa poświęcona jest historii i dotychczasowej działalności LMiR. Celem, jaki postawili sobie organizatorzy jest szeroka edukacja morska społeczeństwa a przede wszystkim młodzieży i dzieci z regionu Bielska Białej i Czechowic – Dziedzic. Na 20 planszach przedstawiono interesującą historię tego stowarzyszenia, jego symbolikę, najwyższe ligowe odznaczenia: pierścień Hallera i krzyż Pro Mari Nostro, działalność w okręgach, działaczy i entuzjastów Ligi, podejmowane przedsięwzięcia w zakresie wychowania morskiego, interesującą publicystykę, a także dzieje gospodarki morskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego i rozwój polskich portów.

Przypomnijmy, że w naszej szkole LMIR działa już 14 lat.

 

K.Cieślicka