XXVII OGÓLNOPOLSKI ZLOT JUNGÓW LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ – KOŁOBRZEG – BORNHOLM


Z Ligą przez stulecie pod tym hasłem odbywał się XXVII OGÓLNOPOLSKI ZLOT JUNGÓW LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ w Kołobrzegu. Kołobrzeskie zloty swój początek datują na rok 2000.To wtedy po raz pierwszy jungowie przybyli do miasta nad rzeką Parsętą. Każdy ma odmienny charakter i przesłanie. Tegoroczny poświęcony został stuleciu Ligi. Dwustu osiemdziesięciu młodych ludzi przybyło z wielu miejsc naszego kraju: Jasienicy, Bielska Białej, Jaworza, Drogomyśla, Łodygowic, Czechowic Dziedzic, Bydgoszczy, Nakła nad Notecią, Kruszewa, Łap, Wyszkowa, Brańszczyka, Żyrardowa, Dęblina, Gdańska i Gościna. Główną siedzibą zlotu tradycyjnie był Zespół Szkół Morskich, który otworzył swoje podwoje prezentując to wszystko, co ma najlepsze.

Załogi ubrane w okazjonalne koszulki z logo zlotu na piersi i logo głównego partnera na plecach pomaszerowały do Mariny Solnej, gdzie były świadkami oficjalnego otwarcia ogólnopolskiego sezonu żeglarskiego.  W rejonie ,,najmłodszego” kołobrzeskiego basenu portowego, po krótkim przemówieniu Marka Padjasa wiceprezesa LMiR, tej budowli hydrotechnicznej nadano imię ,,Basen Solny im. 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej”. Odsłonięto okolicznościową tablicę autorstwa artysty rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego, a orkiestra odegrała pieśń ,,Morze nasze morze”.

 

Pod flagą NASZEGO miasta spod Ratusza ruszył barwny korowód i ulicami miasta udała się na nabrzeże przy latarni morskiej. Tam jungowie złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku ,,Komandora Stanisława Mieszkowskiego” i ,,Tym którzy nie powrócili z morza”.

W niedzielę o godzinie 10.00 w Bazylice Konkatedralnej odprawiona została Msza Święta koncelebrowana w intencji Miasta Kołobrzeg i Ludzi Morza. Przed Muzeum Oręża Polskiego pożegnano grupy z Łap, Dęblina i Kruszewa śpiewając znaną pieśń Auld Lang Syne. Po południu w Regionalnym Centrum Kultury odbył się koncert pt. Dzień Dziecka z Pieśnią i Piosenką Żołnierską.

Najbardziej oczekiwana atrakcja Zlotu – PONIEDZIAŁEK : Bornholm – Nexo

5.00 pobudka;

5.30 śniadanie;

6.30 zaokrętowanie.

Rejs prawdziwym statkiem” Jantar” na Bornholm – duńską wyspę w południowo-zachodniej części Bałtyku o powierzchni  588,5 km². zamieszkiwaną przez 39,7 tys. mieszkańców. Ze względu na duże nasłonecznienie jest swoistym ewenementem, jeśli chodzi o Skandynawię. Na wyspie panuje mikroklimat, który sprzyja rozwojowi takich roślin jak figi. Popularne są także drzewka brzoskwiniowe i winogrona. Na północy wyspy obejrzeć można majestatyczne wybrzeża szkierowe, które łączą się z błękitem Morza Bałtyckiego. W tym regionie najważniejszym miejscem są największe w Skandynawii ruiny zamku średniowiecznego – Hammershus. Zwiedzanie wyspy z polskimi przewodnikami pozwoliło na poznanie nie tylko historii, ale i codziennego życia mieszkańców. Na koniec krótki spacer po Nexo i okrętowanie na Jantarze.  Z ciekawostek: na wyspie jest tylko jeden komisariat policji; nie zamyka się domów i samochodów, a lasy pełne są prawdziwków i podgrzybków w okresie sierpniowym i wrześniowym.

Czas jednak szybko minął lecz pozostawił mnóstwo wspomnień .

Spotkamy się znowu za rok… AHOJ!!!! 

 

Opiekunka SKLMIR : Katarzyna Cieślicka