„Projektowanie komunikacji” – wykład dr. Tomasza Bielaka12 stycznia 2017 r. odbył się w naszej szkole wykład prowadzony przez dr. Tomasza Bielaka – wykładowcy bielskiej Katedry Teorii Praktyk i Komunikacji Akademii Techniczno-Humanistycznej, który dowodził, że Bielsko-Biała jako miasto designu daje duże możliwości rozwoju osobom zainteresowanym zagadnieniem projektowania komunikacji społecznej.

Design to wieloznaczny termin odnoszący się do przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki, mogący oznaczać ich wygląd albo projektowanie. Wykładowca termin ten objaśniał w związku ze sztuką projektowania. W trakcie jego prelekcji dowiedzieliśmy się, że wpływają na niego czynniki takie jak: reklama, kultura, analityka, testowanie oraz technologia (postęp).

Ostatni spośród nich dr Tomasz Bielak wskazał jako obszar, w którym sprawnie porusza się młodzież. Jesteśmy bowiem obeznani w materii oprogramowań, systemów i różnorodnych urządzeń technologicznych; ciągle pożądamy nowych rozwiązań; wreszcie, jesteśmy pokoleniem „obrazów”, atakowanym przez nie na każdym kroku.

Najczęściej uznawane jest to za negatywne zjawisko, jednak – jak dowodził wykładowca – nasza generacja ma wiele cennych na rynku pracy umiejętności. Za jedną z nich należy uznać umiejętność nadawania obrazom coraz to nowych znaczeń. Jesteśmy też pokoleniem obdarzonym niebywałą kreatywnością, z której musimy nauczyć się korzystać.

Wykładowca przekonał nas, że to właśnie etap liceum stwarza możliwość nabywania wiedzy, która w połączeniu z powyższymi cechami, czyni z nas potencjalnych kandydatów na designerów, niezwykle potrzebnych w świecie reklamy.

Bielsko-Biała jako miasto kultury czeka na świeże, nieszablonowe rozwiązania, czeka właśnie na nas!

Małgorzata Figura, Aleksandra Kubisa (kl. III E)