Erasmus+

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Dzięki środkom pochodzącym z programu Erasmus+ realizujemy w IV LO im. KEN projekt „Better Teaching, Better Learning”. Rozpoczął się on we wrześniu 2016 roku i trwać będzie do października 2018 roku. Biorą w nim udział szkoły z 4 państw: Polski, Finlandii, Włoch oraz Hiszpanii.

Celem projektu jest poszukiwanie, poprzez wymianę dobrych praktyk, nowych i ciekawych metod nauczania. W ramach spotkań projektowych ( odbywających się co ok. pół roku w kolejnych państwach) zajmujemy się wymianą doświadczeń w dziedzinie nauczania – uczenia się, ewaluujemy efekty dotychczasowej pracy a także…. dobrze się poznajemy. Bo projekt to nie tylko ciężka praca ale i możliwość poznania ciekawych osób, kultury krajów partnerskich oraz nowych miejsc.

Poniżej możecie Państwo obejrzeć efekt pracy uczniów IV LO – film przygotowany w ramach DIY Lab na pierwsze spotkanie projektowe, odbywające się w dniach 3-7 kwietnia 2017 roku w Bielsku- Białej…

Kolejne spotkanie odbędzie się jesienią 2017 roku w Mediolanie. Tym razem pracujemy metodą dramy….

W Mediolanie spędziliśmy 5 pracowitych, ale i uroczych dni. Wprawdzie irlandzki przewoźnik nas trochę postraszył odwołując w tym czasie sporo lotów, ale na szczęście nie nasz i 1 października wylecieliśmy z Krakowa i wylądowaliśmy na lotnisku w Bergamo.

Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się uroczystym powitaniem w auli szkoły I.L.L Falcone -Righi w Mediolanie – powitała nas Pani Dyrektor Maria Vittoria, oraz Pani Susanna Plazzi – koordynatorka projektu we włoskiej szkole. Po zakończeniu oficjalnego spotkania udaliśmy się zwiedzić szkołę oraz zaplanować dalszą pracę…

Celem naszej wizyty były: ewaluacja pracy metodą dramy, udział w lekcjach razem z włoskimi uczniami, praca na platformie peda.net oraz poznanie kolejnej metody nauczania-uczenia się jaką jest peer-to-peer.

Więc na początek: czym jest drama?

Jest interaktywną metodą pracy z grupą wykorzystującą naszą naturalną umiejętność wchodzenia w role. Dzięki tej metodzie zaspokajamy naszą ciekawość poznawczą, pracujemy w grupie, rozwiązujemy problemy oraz przetwarzamy informację…..

Każda z grup uczestniczących w spotkaniu zaprezentowała materiały video lub prezentację, dzięki czemu mogliśmy zapoznać się z tematyką, którą przedstawiano przy użyciu dramy. Następnie, dyskutowaliśmy o zaletach, wadach i trudnościach pracy tą metodą….

Po zakończeniu ciężkiej pracy w szkole zostawało nam jeszcze trochę czasu na przyjemności – mieliśmy okazję zwiedzić Mediolan – wejść do Zamku Sforzów, zwiedzić Bazylikę, pospacerować po mieście… Aby zachować sprawność fizyczną udaliśmy się także na spływ pontonem rzeką Ticino, a żeby bardziej poznać historię Włoch – odwiedziliśmy miasteczko Vigevano – miejsce urodzenia Bony Sforzy.

I tak, po całym tygodniu spędzonym w Mediolanie w sobotę ponownie znaleźliśmy się na lotnisku Bergamo, by po kilku godzinach wylądować w Krakowie…

Z cyklu „pracujemy, pracujemy” – o projekcie, jego założeniach i źródłach finansowania opowiedziała swoim kolegom i koleżankom Natalia…

Napisała o nas także lokalna prasa – w Magazynie Samorządowym „W Bielsku-Białej” informacja o projekcie „Better Teaching Better Learning”… Dziękujemy!!!

Przed nami ostatnie spotkanie projektowe – tym razem w fińskim Oulu. Miasto przed laty znane przede wszystkim z handlu dziegciem, współcześnie znany ośrodek akademicki.

Do Oulu jedziemy z ostatnią metodą nauczania-uczenia się: pracą metodą projektu.

Postanowiliśmy, stosując tę metodę połączyć ze sobą dwa wątki przewodnie – wątek edukacyjny i wątek społeczny.

W wątku edukacyjnym chcieliśmy przedstawić zmieniający się wizerunek i rolę kobiety w XX wieku oraz zwrócić uwagę na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ukazując to wydarzenie z perspektywy kobiet, które właśnie dokładnie 100 lat temu uzyskały prawo do udziału w wyborach.

Drugim elementem naszego projektu jest …. na razie nie możemy powiedzieć co.

Dowiecie się w najbliższy czwartek.