Trzeci etap Konkursu Języka Angielskiego

Harmonogram III etapu - pobierz

Oświadczenie o danych osobowych - pobierz

Posted on Marzec, 2016 by Admin

Młodzież na Morzu 2015/2016


Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej serdecznie zaprasza do udziału w tegorocznej edycji konkursu Młodzież na Morzu, w ramach którego odbywają się zmagania w następujących kategoriach:
Konkurs plastyczny- w tym roku pod hasłem Krajobrazy mórz, rzek i jezior
Konkurs przewiduje formy prezentacji wykonane w dowolnych technikach malarskich, graficznych i innych (za wyjątkiem plasteliny, zapałek, bibuły, kasz, itp.) w grupach szkół:
Format prac plastycznych: A2 (60 cm x 40 cm) lub A3 (40 cm x 30 cm).
Na odwrotnej stronie pracy powinny być umieszczone następujące informacje:
- krótka informacja o prezentowanej pracy;
- imię i nazwisko autora, wiek, adres placówki lub szkoły z podaniem pełnej nazwy i typu szkoły (telefon);
- imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna.

Termin oddani prac plastycznych upływa 4.03.2016 r (p. Katarzyna Cieślicka), można również przesłać pracę indywidualnie do dnia 11 marca 2016 r,

Konkursy Wiedzy o Morzu lub/i Pomorzu Zachodnim –eliminacje szkolne odbędą się 14 marca 2016r na drugiej lekcji (8.55) w sali 103
Podczas tegorocznego konkursu oceniana będzie wiedza z zakresu:
a) Geografia mórz i oceanów oraz państwa i porty nad nimi leżące;
b) Geografia polskich rzek i jezior;
c) Dzieje Marynarki Wojennej i Polski na morzu;
d) Polska gospodarka morska;
e) Twórcy Polski Morskiej;
f) Ochrona środowiska morskiego;
g) Polskie żaglowce;
h) Szkolnictwo morskie w Polsce;
i) Wiedza o LMiR.

Regulamin konkursu dostępny jest pod adresem:
http://www.wsb.pl/szczecin/sites/wsb.pl.szczecin/files/MnM/2015_2016/regulamin_6.11.2015.pdf
a materiały dydaktyczne i bibliografia:
http://www.wsb.pl/szczecin/node/5801

Szczegółowe informację, dodatkowe materiały i zapisy: Katarzyna Cieślicka i Agnieszka Jędrusiak-Malec

Posted on Luty, 2016 by Admin

Drugi etap Konkursu Języka Angielskiego

W czwartek 11.02.2016 o godz. 9.00 odbędzie się drugi etap Konkursu j. angielskiego. Wszystkich uczestników wraz z opiekunami prosimy o przybycie do IV L.O im. K.E.N. w Bielsku-Białej, ul. Michałowicza 55 o godzinie 8.45.

Lista uczestników tutaj.

Posted on Luty, 2016 by Admin

INFORMACJE DLA MATURZYSTÓW

Deklaracje maturalne dla absolwentów przystępujących ponownie do egzaminu maturalnego w maju 2016

Posted on Styczeń, 2016- by Admin

FINALIŚCI VIII BIELSKICH TEATRALIÓW


Z przyjemnością informujemy, że do finału VIII Bielskich Teatraliów - regionalnego konkursu wiedzy o teatrze zakwalifikowano 30 uczniów szkół ponadgimanzjalnych oraz 35 gimnazjalistów.

Lista finalistów

Gratulujemy finalistom i zapraszamy do udziału w II etapie konkursu, który odbędzie się
3 marca 2016 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej (ul. prof. dr. M. Michałowicza 55) w salach 6 i 7.
godz. 9:00 – konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
godz. 11:00 – konkurs dla uczniów gimnazjów
Prosimy o przybycie wraz z nauczycielami – opiekunami na 15 minut przed rozpoczęciewm konkursu. Dojazd uczestników na koszt własny.
Przypominamy, że tematem monograficznym do etapu finałowego jest Aleksander Fredro – mistrz komedii.
Regulamin konkursu
Bibliografia podmiotowa i przedmiotowa

Posted on Luty, 2016- by Admin

Kino na Temat

Uczniowie Naszej Szkoły brali udział w spotkaniu z cyklu Kina na Temat , organizowane przez kino Helios w Bielsku – Białej. Wspierani fachową wiedzą pani psycholog Katarzyny Patykiewicz, zmierzyli się z trudnym zagadnieniem problemów żywieniowych oraz psychospołecznym kontekstem zjawiska bulimii/anoreksji. Podstawą do dyskusji był znakomity skandynawski film „Moja chuda siostra”.
Młodzież IV LO im. KEN, chętnie brała udział w dyskusji, wymieniała się swoimi spostrzeżeniami i pośrednią znajomością tematu anoreksji i bulimii.
Zdjęcia ze spotkania dostępne na stronie kina Helios

Posted on Styczeń, 2016- by Admin

ZEBRANIA RODZICÓW

Zebrania Rodziców odbędą się w czwartek 14.01.2016r. o godzinie 16.30 w wyznaczonych salach

Klasa 1a – 113 I piętro
Klasa 1b – 114 I piętro
Klasa 1c – 10 parter godzina 18:00
Klasa 1d – 14 parter
Klasa 1e – 111 I piętro
Klasa 1f – 12 parter

Klasa 2a – 105 I piętro
Klasa 2b – 13 parter
Klasa 2c – 15 parter
Klasa 2d – 11 parter
Klasa 2e – 9 parter

Klasa 3a – 7 parter
Klasa 3b – 112 I piętro
Klasa 3c – 103 I piętro
Klasa 3d – 109 I piętro
Klasa 3e – 6 parter

Posted on Styczeń, 2016- by Admin

X Jubileuszowy Konkurs Piosenki Żeglarskiej i Szantowej „ KEN 2016”

zapisy (soliści i zespoły max 10 osób) przyjmują: Ewelina Jura i Agata Folek (3c) do dnia 4.03.2016
załączniki:
regulamin
zgłoszenie dla klas
zgłoszenie dla gości

Posted on Styczeń, 2016- by Admin

Zajęcia w ramach Doradztwa Zawodowego, przeprowadzone w I semestrze roku szkolnego 2015/2016

22.09.2015r. Naszą Szkołę odwiedziła Pani mgr Ewa Walewska, absolwentka kierunku Kulturoznawstwo, doktorantka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi ćwiczenia i konwersatoria m.in. ze strategii perswazji, argumentacji, edukacji medialnej, komunikacji wizerunkowej. Współpracowała z wieloma czasopismami społeczno – kulturalnymi w regionie, do niedawna redaktor naczelna Magazynu Studentów Uniwersytetu Śląskiego „Suplement”.

Tematem wykładu była rozmowa kwalifikacyjna bez tajemnic – prezentuj się profesjonalnie. Wykład ten, miał za zadanie dostarczenie uczniom szczegółowej wiedzy na temat przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Uczniowie zostali zapoznani z mechanizmami decydującymi o końcowej ocenie wydawanej przez rekrutera. Wykład prezentował schemat pełnych, wieloetapowych przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, które mają zapewnić kandydatowi spokój oraz jak najlepszą autoprezentację.

26.10.2015r. odbył się kolejny wykład, prowadzony tym razem przez Panią mgr Sylwię Duch, która jest psychologiem, trenerem. Absolwentka MISH na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Szkoły Trenerów METRUM rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Uczestniczka wielu szkoleń w ramach Polskiej Szkoły Coachingu zgodnej ze standardami International Coach Federation, a także szkoleń i warsztatów z zakresu psychologii i psychiatrii potwierdzonych certyfikatami. Zajmuje się szkoleniami z zakresu rozwijania umiejętności społecznych, pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

Temat wykładu to: Moje predyspozycje zawodowe. W ramach interaktywnego wykładu, uczniowie mieli możliwość rozpoznania swoich predyspozycji zawodowych przy pomocy profesjonalnie skonstruowanych narzędzi.

Ponad to Nasza Szkoła współpracuje z „Biurem Karier”, które swoją siedzibę ma w Starostwie Powiatowym, przy ul. Piastowskiej w Bielsku – Białej. Uczniowie wszystkich klas pierwszych, brali udział w zajęciach w ramach Doradztwa Zawodowego, poznawali rynek pracy i swoje predyspozycje zawodowe.
mgr Anna Filip - Rękawek

Posted on Styczeń, 2016- by Admin

Zajęcia profilaktyczne w I semestrze roku szkolnego 2015/2016


W roku szkolnym 2015/2016 Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach przygotowała dla szkół ponadgimnazjalnych ofertę lekcji prowadzonych przez nauczycieli akademickich WSZOP. Celem zajęć było przybliżenie uczniom specyfiki wykładu akademickiego oraz przekazanie tematów profilaktycznych w możliwie atrakcyjnej formie. W Naszej Szkole odbył się Wykład z cyklu „Ciekawa lekcja”. 26.10.2015r. do Naszego Liceum przyjechała Pani mgr Sylwia Duch, psycholog, trener. Absolwentka MISH na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Szkoły Trenerów METRUM rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Uczestniczka wielu szkoleń w ramach Polskiej Szkoły Coachingu zgodnej ze standardami International Coach Federation, a także szkoleń i warsztatów z zakresu psychologii i psychiatrii potwierdzonych certyfikatami. Zajmuje się szkoleniami z zakresu rozwijania umiejętności społecznych, pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Poruszyła na swoim wykładzie dwa ważne problemy, z którymi dzisiejsza młodzież się boryka, a mianowicie:

1. Skąd się bierze stres i do czego jest nam potrzeby ?
2. Jak poradzić sobie z trudnymi sytuacjami w domu i w szkole?

Wykład miał za zadanie przybliżyć uczniom podstawowe mechanizmy, wyzwalające stres i kierujące nami w sytuacjach trudnych, a także umożliwić autodiagnozę umiejętności radzenia sobie ze stresem.
W Naszej Szkole były również prowadzone programy profilaktyczne, prowadzone przez pracowników Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach: „Noe” oraz „Smak Życia”. Program „Noe” odbył się dnia 23.11.2015r., przeznaczony był dla uczniów klas pierwszych. Podzielony został na trzy części. W pierwszej uczniowie poznali mechanizmy uzależnienia od alkoholu, w drugiej analizowali funkcjonowanie tzw. rodzin alkoholowych, wysłuchali też świadectwa DDA, w trzeciej nabywali umiejętności odmawiania, asertywności i wysłuchały świadectwa osoby, która jest całkowitym abstynentem – trzeźwym alkoholikiem. „Smak Życia” poruszał temat Dopalaczy, które są ogromnym zagrożeniem w dzisiejszych czasach. Uczniowie zostali zapoznani z konsekwencjami zażywania dopalaczy, doszli do wspólnego wniosku z prowadzącymi, że nie da się ustalić składu chemicznego dopalaczy, może być w nich wszystko. IV LO im. KEN w Bielsku – Białej uzyskało Certyfikat uczestnictwa w projekcje „Szkoła wolna od Dopalaczy”.

Posted on Styczeń, 2016- by Admin

GOOGLE, SPAM, SOFALIZING, CZYLI O TYM, JAK POWSTAJĄ SŁOWA W JĘZYKU ANGIELSKIM

7 grudnia 2015r. poniedziałkową lekcję języka angielskiego w klasie 3e w IV LO im. KEN poprowadziła dr Barbara Lorenc-Paszylk, wykładowca Katedry Anglistyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Licealiści zapoznali się z tajnikami powstawania wyrazów w języku angielskim. Dr Lorenc-Paszylk wyróżniła w prezentacji i objaśniła szczegółowo główne procesy tworzenia słów, takie jak borrowings, acronyms, blends, clippings, compounds, conversions, coinage oraz przedstawiła socio-cultural context zachodzących zmian w języku angielskim ( całkowita zmiana znaczenia wyrazu "spam" została zobrazowana ponadczasowym skeczem Latającego Cyrku Monty'ego Pythona ).

Pod koniec uczniowie mogli spróbować swoich sił w samodzielnej analizie słowotwórczej i znaczeniowej wyrazów takich jak sofalizing, flunami, ageism ect.

f9746

Zajęcia były tak interesujące, że uczestniczył w nich również św. Mikołaj ze swoją uroczą świtą.

Posted on Styczeń, 2016 by Admin

Konkurs Języka Angielskiego

Zapraszamy do udziału w dziewiątej edycji Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez IV LO im. KEN.

Wszystkich chętnych uczniów klas trzecich gimnazjum zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie o randze konkursu powiatowego. Etap szkolny w tym roku odbędzie się w dniu 28.01.2016. Zgłoszenia prosimy przysyłać do dnia 11. 01. 2016 na adres mailowy szkoły lo4@lo4.setia.pl

Planowane terminy drugiego i trzeciego etapu konkursu to 11.02.2016 i 11.03.2016.

W procesie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych laureaci będą mogli otrzymać dodatkowe punkty za udział w konkursie na szczeblu powiatowym zgodnie z zasadami określonymi przez Śląskiego Kuratora Oświaty.

Uczestników prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

Posted on Grudzień, 2015 by Admin

VIII BIELSKIE TEATRALIA

Już po raz ósmy IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej organizuje  Bielskie Teatralia – konkurs wiedzy o teatrze  dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miasta Bielsko-Biała oraz powiatów: bielskiego, cieszyńskiego  i żywieckiego pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty.

Wszystkie informacje o konkursie znajdują się w załącznikach:

List przewodni

Regulamin konkursu

Bibliografia podmiotowa i przedmiotowa

Karta zgłoszenia

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 grudnia 2015 r.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 

Posted on Grudzień, 2015 by Admin

Kreatywni edukatorzy
sesja jesienna 2015

W roku szkolnym 2015/ 2016 rozpoczynamy nowy projekt „Kreatywni edukatorzy”, w ramach którego odbędzie się sesja naukowa o Witkacym, zajęcia warsztatowe z języka angielskiego oraz pokazy kulinarne z zakresu zdrowego żywienia. Projekt współtworzą: Akademia Techniczno-Humanistyczna, Centrum Języka Angielskiego „Neal”, V Liceum Ogólnokształcące.

Pożegnanie jesieni z Witkacym...

Pewnie zadajecie sobie pytanie, skąd Witkacy w naszej szkole? Odpowiedzi jest kilka: bo to rok jubileuszowy (1885-2015), takiemu artyście się nie odmawia, matura niebawem, a repetytorium przyda się każdemu maturzyście. Z Witkacym poza tym zawsze był kłopot. Kto zrozumie „Pragmatystów”, niech się z nami podzieli refleksją.Szedł pod prąd, omijał teatralną tradycję, Czystą Formę traktując jako pretekst do stawiania diagnozy współczesności. Przenikliwej diagnozy końca cywilizacji. Przenikliwej to za mało powiedziane... Trafny w swych osądach, kiedy pisał o Macieju Wścieklicy, nie przypuszczał, że następne pokolenia będą wyciągać wnioski z tamtej historii. Jego przypuszczenia potwierdził niejeden scenariusz w stylu „Szewców”, a język groteski doczekał się nieświadomych naśladowców. Sam Witkacy zaś może uśmiechnąć się zza grobu i powiedzieć, a nie mówiłem...

Czytaj więcej...

Partnerzy projektu:

V LO
Bielsko-Biała

Posted on Grudzień, 2015 by Admin

WYKŁAD AKADEMICKI:
The Brief History of Batman

“Who is Batman?” Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczniowie klasy 3e i 3d. Ich poniedziałkową lekcję języka angielskiego, 23 listopada, poprowadził mgr Sławomir Konkol, wykładowca Katedry Anglistyki.

Batman obok Supermana należy do najbardziej znanych postaci komiksowych. Obaj są superbohaterami, których zadaniem jest walka ze złem i pomaganie ludziom, jednak "człowiek-nietoperz" nie posiada żadnych nadludzkich mocy - swoje zdolności zawdzięcza treningowi fizycznemu, unikalnym gadżetom i pojazdom.

Uczniowie obu klas, wspólnie z prowadzącym zajęcia, poddali superbohatera szczegółowej lustracji i przeanalizowali jego poczynania począwszy od pierwszego pojawienia się w Detective Comics w roku 1939, a skończywszy na planowanej na rok 2016 premierze filmu "Batman v Superman: Dawn of Justice". Uczniowie przyjrzeli się także otoczeniu Batmana - miastu Gotham, postaciom Alfreda i Robina oraz... jego partnerkom. Lekcja, mimo że przeprowadzona w języku angielskim, była dla klasy zrozumiała - mgr Konkol nie omieszkał umieścić w prezentacji słownika wyrazów związanych bezpośrednio z filmem.

Każdy odnalazł w zajęciach coś dla siebie - osoby, dla których postać Batmana była zupełnie obca, zostały wprowadzone w temat "od podstaw", natomiast jego zagorzali fani mogli poznać intrygujące szczegóły (jak chociażby geneza i znaczenie nazwiska Jasona Todda).

Kto powiedział, że nauka nie może być ciekawa?

tekst Iza Ślosarczyk kl.3e
zdjęcia Angelika Mizia kl.3e

Posted on Grudzień, 2015 by Admin

Wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów

24 listopada 2015 roku w gmachu Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Wyróżnienie to otrzymują uczniowie najlepsi z najlepszych - ci, którzy osiągnęli najwyższą średnią ocen oraz odnieśli szczególne sukcesy.

Wśród nich nie zabrakło też ucznia naszej szkoły. Tym "najlepszym z najlepszych" IV LO został Marcin Terliczak z klasy 3C ze średnią ocen 5,22 (sic!).

Dyplomy wręczył Śląski Kurator Pan Stanisław Faber przekazując gratulacje od Pani Premier Beaty Szydło.

Posted on Listopad, 2015 by Admin

3 miejsce w zawodach piłki nożnej

12 listopada reprezentacja naszej szkoły w piłce nożnej zakończyła tegoroczne rozgrywki w piłce nożnej chłopców szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku, choć nie zdołaliśmy wygrać całych rozgrywek i awansować na szczebel rejonowy zawodów, udało się nam zająć doskonałe 3cie miejsce i przywieźć do swoich domów brązowy medal.

Całej reprezentacji serdecznie gratulujemy.

Posted on Listopad, 2015 by Admin

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Po 123 latach niewoli, Polska odzyskała Niepodległość 11 listopada 1918 roku. W ostatnich latach, każdego roku w całym kraju odbywają się uroczystości z tej okazji. Również w Bielsku Białej odbył się szereg uroczystości, w których uczestniczyła nasza szkoła.

Między innymi byliśmy na Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Św. Maksymiliana Kolbe oraz na Cmentarzu Wojska Polskiego, gdzie odbył się Apel Poległych. Społeczność szkolna uczestniczyła wraz ze sztandarem IV LO, a poczet z asystą stanowili: Aleksandra Kubik, Karolina Kubica, Anna Dwornik, Karolina Hetnał, Kamila Bachowska oraz Borys Chałupnik i Kamil Matuszczyk. Opiekunem młodzieży i pocztu był mgr Bartosz Sitek.

Posted on Listopad, 2015 by Admin

Turnieje siatkarskie i koszykarskie

29.09.2015r w IV LO odbył się szkolny turniej dwójek siatkarskich chłopców. W trakcie trwania zawodów rozegrano 32 mecze, wzięło w nich udział 32 uczniów naszej szkoły. Po zaciętej rywalizacji najlepsza okazała się para Maciej Bogacz - Borys Chałupnik.

Nieco ponad dwa tygodnie później - 16.10.2015r, IV LO zorganizowało kolejny turniej - tym razem był to szkolny turniej dwójek koszykarskich. W tych zawodach wzięło udział 58 chłopców, rozegrano 50 spotkań. Zwycięzcami turnieju okazała się para Krystian Adamczyk - Wojciech Głodek. Oba turnieje były świetną okazją dla młodych amatorów sportu by sprawdzić swoje umiejętności oraz poczuć wielkie, sportowe emocje.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów!

Posted on Październik, 2015 by Admin

Wykład inaugurujący współpracę akademicką z ATH w roku szkolnym i akademickim 2015/2016

15 października 2015 r. uczniowie klasy 2 E pod opieką mgr Renaty Maślanki wzięli udział w wykładzie akademickim prof. dr hab. Anny Węgrzyniak inaugurującym współpracę akademicką z Wydziałem Humanistyczno-Społecznym ATH w roku szkolnym i akademickim 2015/2016.

Czytaj więcej...

Posted on Październik, 2015 by Admin

Dzień Otwarty Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej

25 września 2015 r. uczniowie dwóch klas naszej szkoły: 2 E oraz 3 E wzięli udział w wykładach oraz zajęciach warsztatowych organizowanych w ramach Dni Otwartych przez Wydział Humanistyczno-Społeczny bielskiej ATH.

Pierwszy wykład z zakresu literaturoznawstwa – „Latawce Sienkiewicza – o twórczości i biografii Sienkiewicza w przededniu stulecia śmierci pisarza” wygłosił dr hab. Ireneusz Gielata. Dzięki niemu poznaliśmy kilka tajemnic Noblisty, a przede wszystkim dowiedzieliśmy się, dlaczego w swoich listach nazywał siebie Dickiem, a swoje dzieła – latawcami.

Czytaj więcej...

Posted on Październik, 2015 by Admin

JESIENNE PORZĄDKI

Dnia 12 października 2015 roku uczniowie klasy 1a i 3e pod opieką p. J. Zontek zaangażowali się w jesienne porządki w ogródkach przy ulicy Grażyny. Akcja miała miejsce w ramach kontynuowanego projektu społecznego „Razem na dobre”, mającego na celu zbudowanie dobrych relacji między społecznością szkolną a mieszkańcami pobliskiego osiedla.

Pomimo niesprzyjającej aury, uśmiechy nie schodziły z twarzy, co było zasługą sympatycznych mieszkańców i atmosfery, która panowała podczas porządków. Uczniowie po ogromnym wysiłku byli bardzo zmęczeni, ale jednocześnie dumni i zadowoleni z wykonanej pracy. Ciąg dalszy już w listopadzie – grudniu, oby tylko nie spadł śnieg. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii szkoły.

Posted on Październik, 2015 by Admin

DRUGA EDYCJA „ZWOLNIONYCH Z TEORII”. ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społecznej. Wszyscy, którym uda się dokończyć projekt, dostają certyfikaty z zarządzania o międzynarodowej rozpoznawalności.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku uczniowie naszej szkoły zrealizowali w pełni dwa projekty w ramach tej olimpiady: „Razem na Dobre” oraz „Nie Studiuj Bezrobocia”, który został uznany za najlepszą reklamę społeczną w Polsce, drugi najlepszy projekt edukacyjny i drugi najlepszy projekt społeczny. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji znajdziecie na stronie olimpiady:

www.zwolnienizteorii.pl

Posted on Październik, 2015 by Admin

PISZĄ O NAS

Z przyjemnością informujemy, że portal „Beskidzka Mama” zauważył i pochwalił nasz projekt społeczny biorący udział w drugiej edycji Olimpiady Praktycznej. Więcej szczegółów na stronie

http://beskidzkamama.pl/artykuly/mlodziez-z-b-b-biora-sprawy-w-swoje-rece/

Autorkami projektu są uczennice klasy 1a, czyli Julia Ilewicz, Klaudia Dańko oraz Kaja Sobocińska. Przy okazji zachęcamy wszystkich do zajrzenia i polubienia profilu „Korkowo” na Facebook'u

https://www.facebook.com/korkowo.wiedza

Posted on Październik, 2015 by Admin

Ważne informacje dla maturzystów

Instrukcja wypełniania deklaracji maturalnej w roku szkolnym 2015/2016


Przewodnik jak wypełnić deklaracje maturzysty w roku szkolnym 2015/2016

Posted on Wrzesień, 2015 by Admin

ZEBRANIA RODZICÓW

Zebrania Rodziców odbędą się w czwartek 17.09.2015r. o godzinie 16.30 Klasy I - początek w sali gimnastycznej następnie w wyznaczonych salach Klasy II i III - w wyznaczonych salach:

Klasa 1a – 113 I piętro
Klasa 1b – 114 I piętro
Klasa 1c – 10 parter
Klasa 1d – 14 parter
Klasa 1e – 111 I piętro
Klasa 1f – 12 parter

Klasa 2a – 105 I piętro
Klasa 2b – 13 parter
Klasa 2c – 15 parter
Klasa 2d – 11 parter
Klasa 2e – 9 parter

Klasa 3a – 7 parter
Klasa 3b – 112 I piętro
Klasa 3c – 103 I piętro
Klasa 3d – 109 I piętro
Klasa 3e – 6 parter

Posted on Wrzesień, 2015 by Admin

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 dla uczniów wszystkich klas odbędzie się 1 września 2015 roku o godz. 10.00


Następnie spotkania z wychowawcami w salach:
Klasa 1a – 113 I piętro
Klasa 1b – 114 I piętro
Klasa 1c – 10 parter
Klasa 1d – 14 parter
Klasa 1e – 111 I piętro
Klasa 1f – 12 parter
Klasa 2a – 105 I piętro
Klasa 2b – 13 parter
Klasa 2c – 15 parter
Klasa 2d – 11 parter
Klasa 2e – 9 parter
Klasa 3a – 7 parter
Klasa 3b – 112 I piętro
Klasa 3c – 103 I piętro
Klasa 3d – 109 I piętro
Klasa 3e – 6 parter

Posted on Czerwiec, 2015 by Admin

Kiermasz podręczników

Informujemy, że w szkole w dniach 3-4 września na długich przerwach (11.30-11.45, 12.30-12.45) zostanie zorganizowany kiermasz podręczników. Wszystkich uczniów i absolwentów chcących sprzedać nieużywane już podręczniki zapraszamy do udziału.

Posted on Czerwiec, 2015 by Admin

Grono Pedagogiczne oraz Dyrekcja IV LO im. KEN wszystkim uczniom oraz ich rodzicom życzą słonecznych i udanych wakacji.

Posted on Czerwiec, 2015 by Admin

Podziękowanie

Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej oraz nauczyciele i uczniowie składają podziękowania Pani Małgorzacie Pępek, Posłance na Sejm Rzeczypospolitej, za realizację w naszej szkole programu edukacyjnego połączonego z „Konkursem Wiedzy o Sejmie”. Dzięki tej inicjatywie uczniowie poznali historię Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej, historię budynku mieszczącego się przy ulicy Wiejskiej w Warszawie oraz procesy legislacyjne towarzyszące wprowadzaniu nowych ustaw. Spotkanie w nowej siedzibie liceum da być może w przyszłości impuls do popularyzowania wśród bielskiej młodzieży wiedzy na temat demokracji, systemu władzy parlamentarnej oraz tradycji demokratycznych w Polsce.

Z wyrazami szacunku
mgr Mirosław Sapeta

Posted on Czerwiec, 2015 by Admin

Nowocześni nie tylko w nauce
– uroczyste otwarcie szkolnego boiska

„Czwórka” długo czekała na ten dzień. Od początku istnienia szkoły nie mieliśmy „swojego” miejsca do uprawiania sportu, zwłaszcza w plenerze. Wraz z przeniesieniem do nowej siedziby, pojawiła się perspektywa zmiany tej sytuacji. Nowe boisko szkolne od roku 2015 służy nie tylko naszym uczniom, ale i lokalnej społeczności. Tym bardziej cenna to inicjatywa ze strony władz miasta, które wsparły sportowe aspiracje młodzieży, jak i rekreację mieszkańców pobliskiego osiedla. Wydarzeniem, które ukoronowało tę inicjatywę, było uroczyste otwarcie 16 czerwca 2015 r. boiska szkolnego. Honorowymi gośćmi imprezy byli: Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult, Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber, przedstawiciele Miejskiego Zarządu Oświaty oraz Dyrektorzy bielskich szkół. Nie zabrakło także nauczycieli i uczniów naszego liceum. Uczniowie pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego przygotowali pokaz akrobatyczno-sportowy. Ten dzień należał do siatkarzy, koszykarzy, zaproszonych do pokazu akrobatycznego dziewcząt z KS „Start” Bielsko-Biała, a także uczennicy Dagmary Bąk – byłej reprezentantki Polski w gimnastyce artystycznej. Wśród zieleni i kwiatów, poezji K. Wierzyńskiego, J. Tuwima, W. Szymborskiej, słów pełnych uznania i sympatii otwieraliśmy boisko szkolne. Niech zatem służy nam wszystkim przez wiele lat, niech sprzyja sportowi, rekreacji, niech cieszy pięknem otocznia i okrzykiem: „Czwórka gola!”.

Posted on Czerwiec, 2015 by Admin

XVI Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki

29 maja 2015 r. uczniowie klas I E, II D oraz II E, pod opieką mgr Renaty Maślanki, mgr Moniki Marek oraz mgr Jolanty Budzyńskiej, wzięli udział w XVI Beskidzkim Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanym przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej.

Kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły zmagało się z trudnościami ortograficznymi, startując w II Dyktandzie Festiwalowym zorganizowanym przez polonistów z ATH, któremu patronował znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. W tegorocznym konkursie wzięło udział 130 osób, więc na szczególne uznanie zasługuje zdobycie przez ucznia klasy II D - Mikołaja Wiewiórę III miejsca.

Następnie uczniowie mieli przyjemność wysłuchać wystąpienia gościa honorowego Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki - znanego polskiego językoznawcy prof. dra hab. Jerzego Bralczyka, który został nagrodzony owacją zgromadzonej w auli publiczności.

W tym dniu uczniowie mieli także okazję wysłuchać wykładu akademickiego prof. dr hab. Anny Węgrzyniak „Witkacy - dziecko artystów i czasu między wojnami”.

W ramach inauguracji XVI Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki, w obecności władz rektorskich ATH i zaproszonych gości zostały też wręczone nagrody w festiwalowych konkursach literackich. W gronie laureatów, którzy odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk prof. ATH dr hab. Marka Bernackiego - dziekana Wydziału Humanistyczno-Społecznego oraz prof. dr hab. Tomasza Pokrzywniaka, przewodniczącego Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich, znalazła się uczennica naszego liceum - Joanna Chrobak z klasy III E, która zajęła III miejsce w konkursie literackim o laur Mistrza. Interpretacja wiersza Czesława Miłosza („Piosenka o porcelanie”). Uczennicy towarzyszyła opiekunka - mgr Renata Maślanka.

Posted on Czerwiec, 2015 by Admin

Współpraca z ATH

Zaprzyjaźniona z nami uczelnia ATH
zaprasza w swoje podwoje.

informacje

Posted on Czerwiec, 2015 by Admin

Wycieczka do Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk

  12 czerwca 2015 roku klasa 1 B w towarzystwie kilku osób z V LO w Bielsku Białej odwiedziło IFJ w Krakowie. Odbyło się kilka pokazów połączonych z wykładami między innymi na temat promieniowania i spektrometru całego ciała. Najciekawszym z nich był jednak wykład na temat nowatorskiej metody leczenia nowotworów za pomocą cyklotronu - terapii protonowej. Ta metoda pozwala na zlikwidowanie komórek rakowych nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek. Na dzień dzisiejszy ta metoda jest wykorzystywana w leczeniu nowotworów gałki ocznej a już wkrótce możliwe będzie także leczenie nią nowotworów innych narządów. Tą wycieczkę można śmiało zaliczyć do ciekawych i bardzo udanych.

Posted on Czerwiec, 2015 by Admin

IV LO DWA RAZY NA PODIUM !!!!

IV LO DWA RAZY NA PODIUM !!!!

30. maja br. odbył się korowód młodzieży ulicami Bielska-Białej z okazji XXII Ogólnopolskich Dni Bezpieczeństwa i Kultury Ruchu Drogowego.

Jak co roku nasza szkoła przygotowywała się do tego wydarzenia przez długie tygodnie. Była głośna muzyka do której tańczyły góralki, górale, dziewczęta w barwnych strojach z elementami kultury ludowej oraz uczniowie pokazujący jak spędzają wolny czas w Beskidach, czyli rowerzyści i osoby uprawiające nordic wal king. Mieliśmy zbudowaną makietę Szyndzielni z przepięknymi żółtymi wagonikami i model szybowca na lotnisku.

IV LO zdobyło I miejsce za korowód w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. W całym konkursie, po zaciętej dogrywce – w której brali udział uczniowie: Agnieszka Talik i Michał Razowski z klasy 3c oraz Karol Szczerbik z klasy 2c, przygotowani przez Pana mgr Bartosza Sitka, nasza szkoła utrzymała II miejsce!!!

Uczniów IV LO do korowodu przygotowywały, jak co roku, Panie: mgr Aleksandra Kowalska i mgr Magdalena Tomaszek, nauczycielki IV LO.

Uczniowie zaangażowani to:

1c Klaudia Gruszecka, Sebastian Mrożek,

1d Paweł Pawlus,

1e Agata Jakóbiec,

2a Bąk Dagmara, Hańderek Natalia, Kal Wiktoria, Nycz Patrycja, Machala Róża,

2c Ewa Adamczyk, Sławomir Czernek, Rafał Glanowski, Piotr Manikowski, Sebastian Miarka, Bartłomiej Piela, Dominik Świerkot, Weronika Wiezner, Klaudia Laszczak, Agata Folek, Katarzyna Gawlowska, Katarzyna Golonka, Ewelina Jura, Marlena Mruczek, Paulina Plachta,

2d Góra Bartek.

Wszystkim zaangażowanym nauczycielom oraz pracownikom szkoły za pomoc podczas organizacji korowodu składamy serdeczne podziękowania, a uczniom za ich pracę gratulacje.Posted on Czerwiec, 2015 by Admin

Zajęcia laboratoryjne z chemii i biologii we współpracy z ATH

20 kwietnia uczniowie klasy 3a, klasy maturalnej o profilu biologiczno-chemicznym pod opieką nauczyciela chemii IV LO - mgr Magdaleny Tomaszek uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z chemii i biologii w laboratorium bielskiego ATH zorganizowanych w ramach współpracy. Dr inż. Anna Salachna przygotowała ciekawe zajęcia z pogranicza biochemii, w trakcie których młodzież naszej szkoły wykrywała enzymy czy DNA w kiwi. A na pracowni z chemii organicznej pani dr inż.Beata Fryczkowska - adiunkt Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku przypomniała reakcje charakterystyczne oraz młodzież przeprowadziła samodzielnie destylacje, krystalizacje i ekstrakcje związków chemicznych.

Posted on Czerwiec, 2015 by Admin

Lekcja akademicka

  30 kwietnia 2015 r. uczniowie klasy I E wzięli udział w lekcji akademickiej, która odbyła się w naszej szkole w ramach współpracy z Wydziałem Humanistyczno-Społecznym bielskiej ATH.

  Wraz z prowadzącym zajęcia - dr. hab. Michałem Kopczykiem i Zbigniewem Herbertem wyruszyli na spacer tropem kultury europejskiej, odkrywając tajemnice mistrza malarstwa flamandzkiego - Torrentiusa i jego wybitnego dzieła - "Martwej natury z wędzidłem".

  Spotkanie z „Orfeuszem martwej natury” - malarzem otoczonym aurą tajemniczości i skandalu, stało się równocześnie okazją do odkrycia świetnej eseistyki Zbigniewa Herberta i przekonania się, że miał rację, pisząc: Malarstwo zaprasza do kontemplacji rzeczy wzgardzonych, jednostkowych, odbiera im banalną przypadkowość - i oto zwykły kielich znaczy więcej niż znaczy, jakby był sumą wszystkich kielichów - esencją gatunku.

Posted on Maj, 2015 by Admin

Zebrania z rodzicami

  

Zebrania rodziców odbędą się 28.05.2015r. w czwartek o godzinie 16.30 w wyznaczonych salach:

Klasy I
1a 105 I piętro
1b 13 parter
1c 15 parter
1d 110 I piętro
1e 9 parter


Klasy II
2a 7 parter
2b 112 I piętro
2c 114 I piętro
2d 111 I piętro
2e 6 parter

Sprawozdanie z Dni Pamięci

  27 kwietnia 2015 roku grupa uczniów IV LO pod opieką Pani Beaty Kalabińskiej wzięła udział w wyjeździe do Oświęcimia. Został on zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w związku z obchodami XXX Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju. Uroczystości w Auschwitz tradycyjnie odbywają się w rocznicę śmierci polskiego wychowawcy Mariana Batki. W 1941 roku w Krakowie został on aresztowany przez gestapo w drodze na lekcje tajnego nauczania. Osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz zgłosił się na śmierć głodową - dobrowolnie oddał życie za 16-letniego współwięźnia.

  Po przyjeździe grupa przeszła przez związaną z nowymi wymogami bezpieczeństwa kontrolę i udała się do sali kinowej, gdzie obejrzała wstrząsający film przedstawiający historię obozów koncentracyjnych oraz ginących w nich milionów niewinnych ludzi. Na godzinę 11.00 wyznaczona była Zbiórka pod Bramą Główną Obozu Koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Grupy kilkuset nauczycieli i uczniów z różnych miast uformowały za sztandarami Marsz Milczenia. Marsz przeszedł od obozowej bramy Arbeit macht frei przed Ścianę Straceń, gdzie Niemcy rozstrzelali podczas okupacji wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze. W ten sposób upamiętniono wychowawców różnych narodowości, którzy w czasie wojny zginęli w obozach, gettach, łagrach... O 13.00 uczestnicy przenieśli się do Brzezinki, gdzie oddali hołd wszystkim pomordowanym nauczycielom. Po kilku apelach tradycyjnie wszyscy podali sobie ręce i przesłali w kręgu „iskierkę” życia i pamięci. Tym akcentem uroczystości dobiegły końca.

  Jak powiedziała organizatorka Barbara Redkowska: „Przypominamy o tych co zginęli, nie tylko w Auschwitz. Marsz Milczenia jest hołdem dla rzeszy bezimiennych nauczycieli. Podczas wojny w obawie o życie większość nie przyznawała się do zawodu. To zawsze jest marsz pokoleń."

Posted on Maj, 2015 by Admin

Bezpieczna Szkoła

  Nasza Szkoła uczestniczyła w projekcie „Bezpieczna Szkoła” – zajęcia profilaktyczne w roku szkolnym 2014/2015, z tego tytułu, uzyskała Certyfikat wystawiony przez Śląskie Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach.

W dniu 18 listopada 2014 roku, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Bielsku – Białej, został przeprowadzony program profilaktyczny „Noe” oraz program profilaktyczny „Marihuana i dopalacze”.

W dniu 10 kwietnia 2015roku, zostały przeprowadzone kolejne dwa programy profilaktyczne, „Narkodrom” oraz „Korekta”.

Więcej      

Posted on Maj, 2015 by Admin

FINAŁ VII KONKURSU J. ANGIELSKIEGO

  W dniu 1 kwietnia 2015 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej odbyło się zakończenie VIII Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Klas Trzecich Gimnazjów o zasięgu regionalnym zorganizowanego przez Dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego pana mgr Mirosława Sapetę, we współpracy z Miejskim Zarządem Oświaty w Bielsku-Białej.

  W Konkursie wzięło udział ok. 200 uczniów z 22 szkół z terenu dawnego województwa bielskiego, a do finału zakwalifikowało się 20 osób z 9 gimnazjów. Wszyscy finaliści wykazali się bardzo wysokim poziomem znajomości języka angielskiego zarówno w piśmie jak i w mowie. Laureatami Konkursu zostali:

 • I miejsce: Piela Aleksandra z Gimnazjum nr 16 w Bielsku-Białej
 • II miejsce: Bieńkowska Natalia z Gimnazjum nr 11 w Bielsku-Białej
 • III miejsce ex aequo: Stysiński Kacper z Gimnazjum nr 16 w Bielsku-Białej
 • Kotyńska Katarzyna z Gimnazjum nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach
 • Paweł Dyczek z Gimnazjum nr 4 w Bielsku-BiałejWręczenie nagród połączone było z programem artystycznym przygotowanym przez uczniów IV LO.

  Nagrody dla finalistów ufundowali m. innymi Dyrektor i Rada Rodziców IV LO im. KEN, oraz księgarnia „Za Orłem”.

Posted on Kwiecień, 2015 by Admin

Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

  W dniu 20 kwietnia 2015r. w Bielsku Białej pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezesa Fundacji na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, PZMot oraz Wydziału Ruchu Drogowego KM Policji odbyły się zawody dla szkół ponadgimnazjalnych miasta i powiatu bielskiego z zakresu Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Nasza szkoła reprezentowana była przez Agnieszkę Talik, Karola Szczerbika oraz Michała Razowskiego. Opiekunem drużyny był mgr Bartosz Sitek. W czasie rywalizacji zajęliśmy I Miejsce i będziemy reprezentować miasto i powiat bielski na zawodach wojewódzkich.

Posted on Kwiecień, 2015 by Admin

Młodzież zapobiega pożarom

  W dniu 11.04.2015r. w Bielsku Białej przeprowadzony został Miejski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega Pożarom”. W turnieju tym uczestniczyła nasza szkoła, którą reprezentował Paweł Pawlus z klasy 1d, a opiekunem był mgr Bartosz Sitek. Wśród wielu szkół zajęliśmy II miejsce.

Posted on Kwiecień, 2015 by Admin

Finał konkursu „Fizyka a Ekologia”

  Uczennica klasy 1B Anna Piela zdobyła wyróżnienie w XXI Ogólnopolskim Konkursie na pracę „Fizyka a Ekologia” im prof. M.F. Pazdura organizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach.

  Dodatkowym wyróżnieniem było opublikowane streszczenia pracy Anny Pieli w biuletynie wydanym przez organizatorów z okazji organizowanej Interdyscyplinarnej Konferencji „Fizyka i Przyroda”.

Posted on Kwiecień, 2015 by Admin

Wykłady z cyklu „Ciekawa lekcja”

  W roku szkolnym 2014/2015 Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach przygotowała dla szkół ponadgimnazjalnych ofertę lekcji prowadzonych przez nauczycieli akademickich WSZOP. Celem zajęć było przybliżenie uczniom specyfiki wykładu akademickiego oraz przekazanie tematów profilaktycznych w możliwie atrakcyjnej formie.

  W naszej Szkole odbywały się Wykłady z cyklu „Ciekawa lekcja”.

  11 marca 2015r. do Naszego Liceum przyjechała Pani mgr Sylwia Duch, psycholog, trener. Absolwentka MISH na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Szkoły Trenerów METRUM rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Uczestniczka wielu szkoleń w ramach Polskiej Szkoły Coachingu zgodnej ze standardami International Coach Federation, a także szkoleń i warsztatów z zakresu psychologii i psychiatrii potwierdzonych certyfikatami. Zajmuje się szkoleniami z zakresu rozwijania umiejętności społecznych, pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Poruszyła na swoim wykładzie dwa ważne problemy, z którymi dzisiejsza młodzież się boryka, a mianowicie:

 1. Jak radzić sobie ze stresem?
 2. Wywieranie wpływu na ludzi – techniki manipulacji, wg. Cialdiniego, podczas wykładu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi technikami wywierania wpływu na decyzje klientów, stosowanymi np. w reklamie, sprzedaży bezpośredniej, podczas promocji w marketach.

  W zajęciach brały udział klasy drugie, z opinii uczniów, można wywnioskować, że zajęcia okazały się przydatne.

  1 kwietnia 2015r., odbył się Wykład z cyklu „Ciekawa lekcja”, prowadzony przez nadkomisarz Joannę Czechowską, która jest absolwentką Szkoły Oficerskiej w Szczytnie. Od 1991 roku funkcjonariusz policji. Po ukończeniu praktyk rozpoczęła pracę jako posterunkowy, później zajmowała się przestępstwami narkotykowymi. Była nadkomisarzem w sekcji kryminalnej i pełniła obowiązki zastępcy naczelnika sekcji kryminalnej. Od 2013 roku współpracuje z Wyższą Szkołą Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Znana między innymi z serialu telewizyjnego W11.

  Pani Joanna Czechowska na wykładach omówiła dwa następujące tematy:

 1. Kiedy przestępstwo to pomysł na życie – narkotyki wśród młodych ludzi.
 2. Przestępczość w sieci.

  Młodzież była bardzo zainteresowana poruszanymi tematami, były one przedstawione w sposób wymowny, docierający do młodych ludzi. W zajęciach brała udział młodzież z klas trzecich.

  Mamy nadzieję, że Nasza Szkoła, IV LO im. KEN w Bielsku - Białej pozostanie w ciągłej współpracy z WSZOP.

Pedagog szkolny:
Anna Filip - Rękawek

Posted on Kwiecień, 2015 by Admin

17 kwietnia gra szkolna „Zagraj z nami w TopKena” godz. 15.00

Zapraszamy gimnazjalistów indywidualnie i grupowo. Będzie można obejrzeć szkołę, dowiedzieć się więcej o jej funkcjonowaniu i historii, wziąć udział w różnych zajęciach, porozmawiać z nauczycielami i obecnymi uczniami.

REGULAMIN GRY

17 kwietnia 2015 r.

1. Miejsce zbiórki uczestników gry – hol główny w szkole.

2. Czas rozpoczęcia gry: 15.00.

3. Uczestnikami gry są uczniowie szkół gimnazjalnych.

4. Uczestnicy gry losowo wybierają miejsce startowe, czyli numer sali do której przypisana została kraina. W wypadku wylosowania 6 gracz ma prawo samodzielnie wybrać sobie pierwszą krainę, w jakiej chce się znaleźć.

5. Na parterze uczestnicy mogą przystąpić do rozgrywki w trzech krainach – humanistycznej, językowej i matematycznej, na pierwszym piętrze gra toczy się w krainie przyrodniczej i sportowo-artystycznej (sala gimnastyczna oraz na boisku szkolnym).

6. Dla wszystkich uczestników gra kończy się na boisku szkolnym po upływie 60 min.

7. Każdy gracz otrzymuje 10 punktów na starcie.

8. Każdy uczestnik ma swoją kartę gracza – Kartę „TopKenowicza”, na której zapisane zostają punkty zdobyte w poszczególnych krainach. Na każdym etapie uczestnik może zdobyć maksymalnie 10 punktów.

9. Karta „TopKenowicza” zawiera następujące informacje: imię, nazwisko, numer gimnazjum.

10. Na każdą krainę uczestnik może maksymalnie poświęcić 10 minut, czas całej gry wynosi 60 minut, licząc podwójnie zajęcia w sali gimnastycznej i boisku szkolnym w krainie sportowo-artystycznej.

11. Wyniki zostają ogłoszone na boisku szkolnym lub w holu głównym w zależności od pogody w dniu 17 kwietnia 2015 r.

Dla zwycięzców nagrody rzeczowe!!

Posted on Kwiecień, 2015 by Admin

Razem na Dobre z Kroniką Beskidzką


Z przyjemnością informujemy, że w świątecznej Kronice Beskidzkiej ukazał się artykuł dotyczący naszego projektu, mającego na celu zbudowanie relacji między społecznością szkoły a mieszkańcami pobliskiego osiedla. Zainteresowanych kierujemy pod ten link, gdzie można przeczytać całość.

Posted on Kwiecień, 2015 by Admin

Pokaz sportowo-motywacyjny w IV LO im. KEN w B-B Kacpra Lachowicza - asystenta Marcina Gortata podczas MG Camp


  Kacper „KACPA” Lachowicz od 2010 roku współprowadzi Marcin Gortat Camp w Polsce — najpopularniejszy cykl treningów dla dzieci i młodzieży stworzony przez jedynego Polaka grającego w najlepszej lidze świata NBA. Jako pierwszy Polak uczestniczył w klinice trenerskiej Ganon’a Baker’a najlepszego na świecie specjalisty od koszykarskiej pracy indywidualnej (pracował z m.in. LeBron James, Kobe Bryant, Chris Paul, Vince Carter, Amare Stoudamire).


  Od pięciu lat „KACPA” odwiedza szkoły i inne placówki, by poprzez koszykówkę zachęcić dzieci i młodzież do aktywnego trybu życia, poszukiwania pasji i dbania o własny rozwój. Pomaga zmieniać nastawienie ludzi do sportu.


  Wizyta w naszej szkole odebrana zostało bardzo pozytywne, a uczniowie okazali się bardzo otwarci!

Posted on Marzec, 2015 by Admin

Doświadczenia na ATH

  Kolejny raz młodzież naszej szkoły pod opieką mgr Magdaleny Tomaszek, uczestniczyła w zajęciach na Akademii Techniczno - Humanistycznej w Bielsku - Białej. Tym razem uczniowie klasy 3b pod okiem dr Beaty Fryczkowskiej i inż. Jadwigi Paluch wykonywali samodzielne doświadczenia na temat analizy kationów i anionów, magnagametrii oraz reakcji charakterystycznych w chemii organicznej.


Zdjęcia z doświadczeń można obejrzeć pod tym linkiem.

Posted on Marzec, 2015 by Admin

Konkurs Języka Angielskiego

Lista uczniów zakwalifikowanych do III etapu Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów klas trzecich Gimnazjum jest dostępna tutaj.

Oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych - link.

Harmonogram III etapu Konkursu Języka Angielskiego

Posted on Marzec, 2015 by Admin

WYNIKI VII BIELSKICH TEATRALIÓW

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy,
że jury w składzie:


mgr Jolanta Budzyńska – przewodnicząca
dr Lidia Adamczyk-Jóskow
mgr Renata Maślanka
mgr Magdalena Pawłowska


po dokonaniu oceny testów uczestników finału

VII BIELSKICH TEATRALIÓW
REGIONALNEGO KONKURSU WIEDZY O TEATRZE
dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miasta Bielsko-Biała
i powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego
pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty
organizowany przez IV Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Bielsku-Białej
i Miejski Zarząd Oświaty w Bielsku-Białej
we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej
oraz Teatrem Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej
ustaliło ostateczne wyniki konkursu.

LINK DO LISTY WYNIKÓW


LAUREACI VII BIELSKICH TEATRALIÓW

Kategoria: gimnazja
1. miejsce: Julia Dobrowolska, Gimnazjum im. Juliana Fałata w Bystrej
2. miejsce: Milena Kwaśny, Gimnazjum nr 16 im. Stefana Banacha w Bielsku-Białej
3. miejsce: Gabriela Mynarska, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kozach
Anna Presz, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kozach

Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne
1. miejsce: Julia Wołoszczak, I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej
2. miejsce: Karolina Rączka, V LO w Bielsku-Białej
Kinga Puzyn, V LO w Bielsku-Białej
3. miejsce: Natalia Sobik, V LO w Bielsku-Białej
Marcin Jakubowski, V LO w Bielsku-Białej
Błażej Pezda, I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej


Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy laureatów na uroczystą galę do Teatru Lalek "Banialuka" w Bielsku-Białej 25 marca 2015 r. na godz. 11:45.

Pisemne zaproszenia dla laureatów i ich opiekunów oraz podziękowania dla dyrektorów szkół zostaną wysłane pocztą.

Posted on Marzec, 2015 by Admin


Informacje oraz relacje z wymian międzynarodowych znajdują się w menu „Wymiany międzynarodowe” w zakładce Interkultura, oraz Comenius.

Posted on Marzec, 2015 by Admin

Razem na Dobre - Wiosenne porządki

  W dniu 16 marca 2015 roku grupa biorąca udział w projekcie społecznym "Razem na dobre" wraz z innymi uczniami klasy 2e zaangażowała się w wiosenne "odświeżanie" ogródków przed blokami mieszkańców ul. Grażyny, naprzeciwko IV LO. Wszyscy z wielkim zapałem zabrali się za porządkowanie ogródków. Miłej atmosferze towarzyszyła słoneczna aura i przyjazne nastawienie mieszkańców, którzy częstowali nas słodyczami. Powróciliśmy do szkoły bardzo zmęczeni, ale w pełni zadowoleni i dumni z wykonanej pracy – udało nam się zasadzić wiosenne kwiaty, przyciąć róże i krzewy, usunąć stare liście i śmieci, zasiać nową trawę.

  Następne spotkanie z mieszkańcami odbędzie się 19 marca o godz. 16:30 w naszej szkole. Tym razem będzie to wieczór filmowy poświęcony relacjom międzypokoleniowym.

Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii.

Posted on Marzec, 2015 by Admin

Wykład akademicki dr Aleksandry Banot

  „Czytać książki to czytać ludzi.” O relacji pomiędzy matką i córką w „Cudzoziemce” Marii Kuncewiczowej.12 marca 2015 roku uczniowie klasy 3e, pod opieką Pani Renaty Maślanki, wzięli udział w wykładzie zorganizowanym w ramach współpracy z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej, który odbył się w Książnicy Beskidzkiej. Dr Aleksandra Banot, odwołując się do fragmentów „Cudzoziemki” Marii Kuncewiczowej, przedstawiła psychologiczne podłoże decyzji podejmowanych przez główne bohaterki powieści: Różę i Martę. Prezentowany przez prelegentkę materiał stał się okazją do przedmaturalnej powtórki z zakresu nurtu realizmu psychologicznego w polskiej prozie międzywojennej.

Posted on Marzec, 2015 by Admin

IX Międzyszkolny Konkurs Piosenki Żeglarskiej

  20.02.2015 Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej IV LO im. KEN po raz kolejny było gospodarzem Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Żeglarskiej „KEN 2015”.

  Witając dzieci i młodzież z Zakopanego (SP 2), Łodygowic, Drogomyśla, Buczkowic (GOK), Jasienicy (ZSP i GOK), Jaworza (Gim. 1) oraz z Bielska-Białej (LO IV, LO VIII) w nowej siedzibie przy ul. Michałowicza 55 dyr. Mirosław Sapeta życzył szlachetnej rywalizacji, ale przede wszystkim dobrej zabawy.

   Świadkami jej byli Janusz Kaps i Ewa Szymanek-Płaski z Miejskiego Zarządu Oświaty oraz Barbara Trojan z Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki UM w Bielsku-Białej, którzy reprezentowali instytucje fundujące puchary i nagrody. Wśród gości byli przedstawiciele ośrodków żeglarskich – „Halny” i Yacht Klub Polski Bielsko oraz władz Okręgu Bielskiego LMiR.

   Soliści i zespoły, a było ich 24, zaprezentowali piosenki żeglarskie o różnorodnym charakterze muzycznym i choreograficznym. Przebijała z nich nostalgia za bezpieczną keją, tęsknota za ukochanymi, ale i radość obcowania z morskim żywiołem. Słowa i rytmy refleksyjne mieszały się z ostrymi dźwiękami i twardym marynarskim językiem. Wykonawcy zadbali też o dynamikę przekazu. Płynęli więc w rytm muzyki, wykonywali prace żeglarskie, tańczyli oraz walczyli.

   Była więc zabawa, ale i rywalizacja, którą oceniała czteroosobowa Komisja pod przewodnictwem Beaty Olmy z Państwowej Szkoły Muzycznej. Oczekując na jej decyzje, zebrani wysłuchali opowieści kpt.ż.w. Jerzego Ryrycha o pracy na morzu oraz zobaczyli inscenizację Puckich Zaślubin.Wśród solistów:

I miejsce zdobyła Zuzanna Buzderewicz – Gimnazjum nr 1 w Jaworzu;

II miejsce – Aneta Puczka LO IV;

III miejsce- Wojciech Stosel SP 2 w Zakopanym.

Wyróżnione zostały Izabela Kurcjus i Zuzanna Czader z Gimnazjum nr 1 w Jaworzu.W kategorii zespoły:

I miejsce zostało przyznane „Galeonowi II” z Gimnazjum 1 w Łodygowicach, który otrzymał także nagrodę publiczności;

II miejsce – „Ardente” GOKw Buczkowicach;

III miejsce – „Fairy Tale” GOK w Jasienicy.

Wyróżniono także „Wiewiórki” ZSP w Jasienicy oraz „Shantymentalnych” SP 1 w Łodygowicach.   Dziękując wszystkim uczestnikom, gratulując zwycięzcom Prezes Okręgu LMiR Edward Szpoczek skierował szczególne słowa uznania pod adresem Agnieszki Jędrusiak-Malec i Katarzyny Cieślickiej za trud zorganizowania Konkursu. Wręczył im oraz Dyrektorowi LO IV jak również reprezentantom władz miasta okolicznościowe dyplomy i upominki wprost z Pucka.

Posted on Marzec, 2015 by Admin

Konkurs Języka Angielskiego

Wszystkich, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu zapraszamy we wtorek 17.03.2015r. o godzinie 9.

Trzeci, finałowy etap odbędzie się 1 KWIETNIA o godzinie 8.
Szczegółowy harmonogram prześlemy zainteresowanym.

Posted on Luty, 2015 by Admin

Razem na Dobre - Międzypokoleniowy dancing

W dniu 24 lutego 2015 odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane w ramach naszego projektu "Razem na Dobre", mającego na celu zbudowanie ciepłych relacji między społecznością szkoły, a mieszkańcami pobliskiego osiedla. Nasz projekt realizowany jest w ramach Olimpiady Praktycznej pt. "Zwolnieni z Teorii" pod patronatem MEN i Prezydenta RP.

Tym razem spotkanie odbyło się w zaprzyjaźnionym Klubie Seniora przy OCK "Pegaz" na Osiedlu Słonecznym. Zorganizowaliśmy międzypokoleniowy dancing z muzyką na żywo: była wspólna zabawa, ciepła kawa i herbata, poczęstunek. Zabawa była naprawdę bardzo udana, wystarczy obejrzeć zdjęcia w szkolnej galerii. Serdecznie dziękujemy muzykom, współorganizatorom, pani Lidii Sablik z OCK "Pegaz", pani Lili Pali oraz Bożenie Namiocie za pomoc w rozkręceniu zabawy. Kolejne spotkanie już wkrótce, tym razem będzie to wieczór filmowy.

Więcej zdjęć jest dostępnych w galerii.

Posted on Luty, 2015 by Admin

Współpraca z Wydziałem Nauk o Materiałach i Środowisku ATH rozpoczęta

Dnia 24 lutego br uczniowie klasy maturalnej 3a z naszej szkoły wzięli udział w przeprowadzeniu samodzielnych doświadczeń chemicznych. Praca ta odbywała się pod okiem pracowników naukowych z Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku ATH pań: dr inż. Beaty Fryczkowskiej i mgr inż. Marty Sieradzkiej oraz nauczycielki chemii w IV LO im. KEN pani mgr Magdaleny Tomaszek.
Zajęcia te bardzo podobały się uczniom. Planowane już są kolejne takie laboratoria dla klas o profilu biologiczno - chemicznym.
Więcej zdjęć z przeprowadzonych doświadczeń dostępnych jest w galerii.

Posted on Luty, 2015 by Admin

Finał VII Bielskich Teatraliów

Szanowni Państwo

Uprzejmie informujemy, że finał

VII BIELSKICH TEATRALIÓW
REGIONALNEGO KONKURSU WIEDZY O TEATRZE
dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miasta Bielsko-Biała i powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego
pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty
organizowany przez IV Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Bielsku-Białej
i Miejski Zarząd Oświaty w Bielsku-Białej
we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej
oraz Teatrem Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białejodbędzie się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Bielsku-Białej

(ul. Prof. Dr. M. Michałowicza 55)
4 marca 2015 roku (środa)


9:00 – 10:00: szkoły ponadgimnazjalne
11:00 – 12:00: gimnazja


Uczestników wraz z opiekunami prosimy o przybycie
15 minut przed rozpoczęciem konkursu

Posted on Luty, 2015 by Admin

Wykład akademicki prof. ATH dr hab. Marka Bernackiego

  16 stycznia 2015 r. uczniowie klas II E, III D oraz III E wzięli udział w kolejnym wykładzie akademickim, który odbył się w naszej szkole w ramach współpracy z Wydziałem Humanistyczno-Społecznym ATH.


  Tym razem wraz z prelegentem – prof. ATH dr hab. Markiem Bernackim mogli zadumać się nad "Doliną Issy" Czesława Miłosza, odkrywając tajniki tej powieści inicjacyjnej i przekonując się, jak ważnym okresem w życiu człowieka jest czas dorastania i przechodzenia ze świata dziecka do krain dorosłości.

  Spotkanie stało się okazją nie tylko do wkraczania w kręgi wtajemniczenia i w ciąg inicjacji powieściowego Tomasza, ale także do odkrywania tajników twórczości polskiego Noblisty.

Posted on Luty, 2015 by Admin

VII BIELSKIE TEATRALIA – LISTA FINALISTÓW

Z radością informujemy, że w wyniku przeprowadzenie szkolnego etapu

VII BIELSKICH TEATRALIÓW
REGIONALNEGO KONKURSU WIEDZY O TEATRZE
dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

miasta Bielsko-Biała i powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego
pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty
organizowanego przez IV Liceum Ogólnokształcące
im. KEN w Bielsku-Białej
i Miejski Zarząd Oświaty w Bielsku-Białej
we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej
oraz Teatrem Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej


do etapu finałowego zakwalifikowano 46 uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz 41 gimnazjalistów.

Link do listy finalistów

Finalistom i ich opiekunom gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia
w finale konkursu, który odbędzie się 4 marca 2015 roku (środa)
w IV Liceum Ogólnokształcącym
im. KEN w Bielsku-Białej
(ul. Prof. dr. M. Michałowicza 55).

Posted on Styczeń, 2015 by Admin

NASZA DRUŻYNA KOSZYKAREK MISTRZYNIAMI BIELSKA-BIAŁEJ w SEZONIE 2014/2015

Skład: Stefa Seniow, Aśka Chrobak, Kama Pszczólkowska, Izka Budzińska, Ewelina Ruda Wisła, Ula Baca, Dagmara Bąk, Daria Kopeć, Justyna Jończy, Kinga Huczko, Julka Słota i Paulina Surma.Gratulujemy i powodzenia w rejonach!!!

Posted on Styczeń, 2015 by Admin

Konkurs Języka Angielskiego

Zapraszamy do udziału w ósmej edycji Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez IV LO im. KENWszystkich chętnych uczniów klas trzecich gimnazjum zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie o randze konkursu powiatowego. Etap szkolny w tym roku odbędzie się w dniu 24.02.2015. Zgłoszenia prosimy przysyłać do dnia 29. 01. 2015 na adres mailowy szkoły lo4@lo4.setia.pl

Planowane terminy drugiego i trzeciego etapu konkursu to 17.03.2015 i 01.04.2015.

Posted on Styczeń, 2015 by Admin

KONKURS PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ I SZANTOWEJ „KEN 2015”

Obraz Obraz

20.02. 2015 r. (piątek), godz. 09.00 IV LO im. KEN.

Soliści i grupy (max 10 osób).

Klasę może reprezentować 1 solista i 1 grupa.

Wykonawcy mogą zaprezentować 1 utwór o tematyce żeglarskiej i szantowej w dowolnej aranżacji muzycznej.

Zgłoszenia proszę przesyłać na MOBIDZIENNIK lub osobiście do mgr K. Cieślickiej lub A. Jędrusiak-Malec podając imię i nazwisko w przypadku solistów; nazwę i ilość osób w przypadku grupy oraz tytuł piosenki w terminie do 16.02.2015r.

Regulamin konkursu można znaleźć tutaj.

Posted on Styczeń, 2015 by Admin

Informacja o Konkursie Ligi Morskiej i Rzecznej Młodzież na Morzu 2014/2015


Kategorie:

 • Konkurs plastyczny „Morze żywi i bogaci”

 • Konkurs na najlepsze Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej (kategoria skierowana do członków Szkolnych Kół LMiR)

 • Konkurs „Wiedza o morzu”

 • Konkurs „Wiedza o Pomorzu Zachodnim”

a) Termin zgłaszania szkół – od 18 grudnia 2014 do 30 stycznia 2015

b) Termin eliminacji szkolnych konkursu Wiedzy o morzu i Wiedzy o Pomorzu Zachodnim – 14 marzec 2015

c) Termin nadsyłania prac plastycznych – 12 marca 2015

d) Termin przesyłania dokumentacji konkursu na Najlepsze Szkolne Koło do 12 marca 2015

e) Finały Ogólnopolskie w Szczecinie w budynku Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie 22 maja 2015

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w konkursie: plastycznym i konkursie wiedzy zapraszamy o kontakt przez MOBIDZIENNIK lub osobiście do mgr Katarzyny Cieślickiej lub mgr Agnieszki Jędrusiak - Malec.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Posted on Styczeń, 2015 by Admin

Razem na Dobre - Spotkanie inauguracyjne


12 grudnia 2014 o godz. 18 odbyło się w naszej szkole pierwsze spotkanie w ramach projektu społecznego „Razem na Dobre”, realizowanego przez uczniów klasy 2e w ramach tzw. Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”. Jest to nowa olimpiada dla uczniów szkół średnich pod patronatem m.in. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

Celem naszego projektu „Razem na Dobre” jest zbudowanie dobrych relacji między społecznością naszej szkoły a mieszkańcami pobliskiego osiedla. Na spotkaniu inauguracyjnym nasi goście mogli poznać nie tylko krótką historię naszego liceum, ale również dowiedzieć się czegoś na temat szeregu imprez czy konkursów organizowanych przez naszą szkołę. Oprócz skromnego poczęstunku, nasi goście otrzymali kartki świąteczne z życzeniami oraz kalendarze szkolne. Wieczór umilały nam kolędy w wykonaniu zespołu Dandelion.

Następne spotkanie odbędzie się już 27 stycznia, tym razem w mieszczącym się niedaleko Osiedlowym Centrum Kultury „Pegaz”. W ramach projektu, wspólnie z aktywnym klubem seniora, planujemy zorganizować międzypokoleniowy dancing z muzyką na żywo! Więcej szczegółów wkrótce.

Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii.

Posted on Styczeń, 2015 by Admin

Zebrania z rodzicami

Zebrania Rodziców odbędą się 8.01.2015r. (czwartek) o godzinie 16.30 w wyznaczonych salach


Klasy I

1a 105 I piętro
1b 13 parter
1c 15 parter
1d 110 I piętro
1e 9 parter


Klasy II
2a 7 parter
2b 112 I piętro
2c 114 I piętro
2d 111 I piętro
2e 6 parter


Klasy III
3a 14 parter
3b 113 I piętro
3c 10 parter
3d 11 parter
3e 12 parter
3f 103 I piętro

Posted on Styczeń, 2015 by Admin

Życzenia Bożonarodzeniowe


Dyrekcji, całemu gronu pedagogicznemu, obsłudze szkoły oraz rodzicom i uczniom IV LO im. KEN składamy najlepsze życzenia zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Posted on Grudzień, 2014 by Admin

Szkoła dla szkoły

Posted on Grudzień, 2014 by Admin

Wykład akademicki prof. ATH dr hab. Ireneusza Gielaty

2 grudnia uroczyście zainaugurowaliśmy drugi rok współpracy z Wydziałem Humanistyczno Społecznym ATH, w ramach której w tym roku szkolnym wykłady akademickie odbędą się specjalnie dla uczniów naszego liceum na terenie naszej szkoły. Pierwszym gościem był wybitny znawca twórczości Teodora Parnickiego, specjalista w dziedzinie literatury modernizmu i pozytywizmu, prof. ATH dr hab. Ireneusz Gielata, który wygłosił wykład „Po co nam literatura – o chorobie czytania. Rozważania wokół Procesu Franza Kafki”.
Po raz kolejny okazało się, że czytać nie tylko warto, ale wręcz trzeba i to nie tylko ot tak dla przyjemności, ale z uwagą, w skupieniu i z poczuciem odpowiedzialności za siebie.

Zapraszamy na kolejny wykład.

Posted on Grudzień, 2014 by Admin

Wpółpraca z wydziałem Humanistyczno - Społecznym ATH

Podsumowanie pierwszego roku współpracy naszego liceum ze środowiskiem akademickim ATH w Bielsku – Białej.

Z mgr Moniką Marek, nauczycielką języka angielskiego w LO nr IV w Bielsku-Białej oraz koordynatorką współpracy między Katedrą Literatury i Kultury Polskiej i licealną klasą humanistyczną – rozmawia Marek Bernacki.

Wywiad można przeczytać tutaj.

Posted on Grudzień, 2014 by Admin

VII Bielskie Teatralia


REGIONALNY KONKURS WIEDZY O TEATRZE

DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH MIASTA BIELSKO-BIAŁA I POWIATÓW:

BIELSKIEGO, CIESZYŃSKIEGO I ŻYWIECKIEGO
POD PATRONATEM ŚLĄSKIEGO KURATORA OŚWIATY
ORGANIZOWANY PRZEZ IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W BIELSKU-BIAŁEJ
I MIEJSKI ZARZĄD OŚWIATY W BIELSKU-BIAŁEJ
WE WSPÓŁPRACY Z TEATREM POLSKIM W BIELSKU-BIAŁEJ ORAZ TEATREM LALEK „BANIALUKA” W BIELSKU-BIAŁEJ

Już po raz siódmy IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej organizuje Bielskie Teatralia – konkurs wiedzy o teatrze dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miasta Bielsko-Biała oraz powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Pragniemy serdecznie zaprosić uczniów do udziału w jego tegorocznej edycji.
Konkurs przeprowadzany zostanie w dwóch kategoriach (dla uczniów gimnazjów oraz dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych), w dwóch etapach.
Pierwszy etap konkursu odbędzie się na zasadzie eliminacji szkolnych, przeprowadzanych przez placówkę macierzystą ucznia w dniu 19 stycznia 2015 r., w oparciu o pytania testowe dotyczące historii bielskich teatrów: Teatru Polskiego oraz Teatru Lalek „Banialuka”.
Drugi etap konkursu (4 marca 2015 roku) będzie miał formę testu z zakresu historii teatru elżbietańskiego i dramatu szekspirowskiego (także jego współczesnych wystaw scenicznych).
Oficjalne ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w ramach przyszłorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru (ostatni tydzień marca 2015 roku).

Dokumenty do pobrania:
Regulamin konkursu
Karta zgłoszenia
Bibliografia podmiotowa i przedmiotowa do finału konkursu (William Szekspir i teatr elżbietański)
Wzór protokołu z eliminacji szkolnych

Posted on Grudzień, 2014 by Admin

Zebrania z rodzicami

Zebrania Rodziców odbędą się 4.12.2014r (czwartek) o godzinie 17.00 w wyznaczonych salach:


Klasy I
1a 105 I piętro
1b 13 parter
1c 15 parter
1d 110 I piętro
1e 9 parter


Klasy II
2a 7 parter
2b 112 I piętro
2c 114 I piętro
2d 111 I piętro
2e 6 parter


Klasy III
3a 14 parter
3b 113 I piętro
3c 10 parter
3d 11 parter
3e 12 parter
3f 103 I piętro

Posted on Listopad, 2014 by Admin

Otwieramy nowy rozdział...

Na ten moment czekaliśmy przez ostatnie dwa lata. W końcu bielska „Czwórka” mogła oficjalnie otworzyć swe podwoje w nowym budynku przy ulicy Michałowicza. Choć jeszcze nie wszystko gotowe, 4 listopada 2014 r. stało się jasne, że w historii naszej szkoły został otwarty nowy rozdział. Uczyniliśmy to z fantazją, przedstawiając spektakl pt „Czwórka - z Tamary Łempickiej powtórka”. Swoją obecnością podczas otwarcia szkoły zaszczycili nas szczególni goście: Prezydent Miasta Jacek Krywult, Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber, przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Batycki, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Jan Solich oraz dyrektorowie bielskich szkół.Już we „foyer” gości powitał dyrektor szkoły Mirosław Sapeta a następnie Tamara Łempicka, bohaterka sztuki Johna Krizanca, która zabrała ich w podróż po historii nie tylko szkoły, ale i miasta. Wędrując po kolejnych salach – miejscach, goście uczestniczyli w „przeprowadzce na żywo”, manifestacjach, pikiecie, spotkaniu z Mickiewiczem, Słowackim, koncercie Maanamu, stanie wojennym, wolnych wyborach. A to wszystko za sprawą filmów, performance oraz teatralnych scenek. Spektakl stał się nie tylko pretekstem do pokazania utalentowanych uczniów, ale i możliwości nowej szkoły – rozwiązań technicznych i przestrzennych. W części oficjalnej w sali gimnastycznej przemawiali: dyrektor IV LO, Prezydent Miasta oraz Śląski Kurator Oświaty. Szkole życzono wielu sukcesów i tego artystycznego rysu, który pozwolił zaistnieć między innymi „Bielskim Teatraliom” i „Uczniowskiemu Kongresowi Kultury”. Następnie uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. A zatem szkoła otwarta, rozdział otwarty i umysły otwarte na nowe wyzwania...

Posted on Listopad, 2014 by Admin

Zebrania z rodzicami

Zebrania Rodziców odbędą się 23.10.2014r. (czwartek) o godzinie 16.30 w wyznaczonych salach:


Klasy I
1a 105 I piętro
1b 13 parter
1c 15 parter
1d 110 I piętro
1e 9 parter


Klasy II
2a 7 parter
2b 112 I piętro
2c 114 I piętro
2d 111 I piętro
2e 6 parter


Klasy III
3a 14 parter
3b 113 I piętro
3c 10 parter
3d 11 parter
3e 12 parter
3f 103 I piętro

Posted on Sierpień, 2014 by Admin

Wykłady akademickie na ATH

26 września br. uczniowie klas I E, II E oraz III E uczestniczyli w wykładach akademickich z zakresu językoznawstwa i historii sztuki, zorganizowanych przez Wydział Humanistyczno-Społeczny Akademii Techniczno-Humanistycznej z okazji Dni Otwartych bielskiej uczelni.Dr Marcin Ziomek żartobliwie przekonywał słuchaczy, że wśród słów rosyjskich roi się od „fałszywych przyjaciół” - pułapek językowych, więc lepiej nie prosić w sklepie spożywczym o „kawior w puszki”, bo można nabyć „dywan w armacie”. Zupełnie serio prelegent przedstawił zaś zagadnienia z historii języka - różnice i podobieństwa w językach słowiańskich.Mgr Agnieszka Palion-Musioł utwierdziła miłośników sztuki w przekonaniu, że wielcy malarze i architekci hiszpańscy: Diego Rodríguez de Silva y Velázquez, Antonio Gaudi i Pablo Ruiz Picasso to raczej wizjonerzy niż szaleńcy, zaś dr Robert Pysz skutecznie przekonywał, że reklama jest wyzwaniem dla humanisty i wyperswadował odbiorcom – nawet „reklamożercom” naiwność w czytaniu komunikatu reklamowego.Po zakończeniu wykładów zainteresowani mogli zwiedzić kampus
Posted on Październik, 2014 by Admin

Matura

Został utworzony Link do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, gdzie można znaleźć informacje na temat egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2014/2015.

Uprzejmie informuje się Rodziców i Uczniów, że w przygotowaniach do egzminu maturalnego uczniowie mogą korzystać z:

 • informatorów o egzminie maturalnym od roku szkolnym 2014/2015 z poszczególnych przedmiowtów; informatory zawierają opis egzaminu oraz przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami.
 • przykładowych zestawów zadań z poszczególnych przedmiotów (w przypadku języków obcych - również nagrania); zestawy zawierają przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami oraz omówienia. Dostępne są zestawy standardowe oraz dostosowane (dla zdających z niepełnosprawnościami).
 • przykładowych zadań z matematyki na poziomie rozszerzonym; zbiór liczy ponad 20 przykładowych zadań z matematyki na poziomie rozszerzonym, wraz z rozwiązanimi.
 • przykładowego arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego na poziomie podstawowym

Posted on Październik, 2014 by Admin

School Exchange Italy – Poland

Together we are building up a new image of Europe!!!
W październiku 2014r. rozpoczyna się program wymiany szkolnej, w ramach której 11 osobowa grupa z naszej szkoły wyjeżdża do Włoch.
Szkołą partnerską projektu jest Instituto Santa Caterina Madri Pie w Ovadzie.

Głównym koordynatorem programu jest pani Aleksandra Sachajko, przy współpracy pani Ewy Szczerskiej.

Ovada to nieduże miasto, położone w pólnocnej części Włoch, w prowincji Alessandria, region Piemontu. Uczestnicy spędzą 11 dni z rodzinami, które ich ugoszczą. W ramach wyjazdu zaplanowano zwiedzenie m. in. Ovady, stolicy Piemontu - Turynu, znanego uzdrowiska Acqui Terme, Genui i Mediolanu. Podczas wymiany uczestnicy wezmą udział w wielu zajęciach, przygotowanych przez uczniów szkoły.

Dzięki projektowi młodzież ma szansę na poznanie i obcowanie z włoską kulturą.

Celem inicjatywy "wymiany szkół" jest integracja narodów europejskich, odkrywanie wspólnych korzeni, umacnianie więzi między młodymi ludźmi, opartej na wzajemnej akceptacji, otwartości i tolerancji, a także na rozwijaniu kompetencji językowych z języka angielskiego.

Grupa włoska odwiedzi naszą szkołę już w kwietniu 2015!

Posted on Październik, 2014 by Admin

Protokół z wyborów do Samorządu Szkolnego i Młodzieżowej Rady Miasta

W dniu 1. 10. 2014 roku Samorząd Szkolny współpracował z Panią pedagog Anną Filip - Rękawek przy przeprowadzeniu wyborów do Samorządu Szkolnego i Młodzieżowej Rady Miasta.
W skład nowego Samorządu Szkolnego wchodzą:


 • Przewodnicząca Szkoły: Aleksandra Stanik 153 głosy
 • Zastępca Przewodniczącej Szkoły: Wiktoria Kal 110 głosów
 • Rzecznik Praw Ucznia: Ewelina Jura 68 głosów

Do Młodzieżowej Rady Miasta oddelegowaniu zostali:
 • Martin Sotirov
 • Elżbieta Romańska

Gratulujemy wszystkim!

Posted on Październik, 2014 by Admin

Deklaracje maturalne

Klasy maturalne 2014/2015

Absolwenci przystępujący ponownie do egzaminu maturalnego

Posted on Wrzesień, 2014 by Admin

Zebrania Rodziców

Zebrania Rodziców odbędą się 18.09.2014r. (czwartek)


Klasy I początek godzina 16.00 na sali gimnastycznej następnie w wyznaczonych salach:

Klasa sala piętro
1a 105 I piętro
1b 13 parter
1c 15 parter
1d 110 I piętro
1e 9 parter
2a 7 parter
2b 112 I piętro
2c 114 I piętro
2d 111 I piętro
2e 6 parter
3a 14 parter
3b 113 I piętro
3c 10 parter
3d 11 parter
3e 12 parter
3f 103 I piętro

Posted on Październik, 2014 by Admin

MUZEUM FAUNY I FLORY MORSKIEJ I ŚRÓDLĄDOWEJ W JAWORZU

MUZEUM FAUNY I FLORY MORSKIEJ I ŚRÓDLĄDOWEJ W JAWORZU

5 września 2014 roku LMiRZ naszej szkoły miała przyjemność uczestniczenia w otwarciu Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu.
Otwarcie Muzeum miało bardzo uroczysty charakter. W towarzystwie orkiestry OSP odśpiewano Hymn Polski a na maszcie załopotała bandera Marynarki Wojennej.
W uroczystościach uczestniczyli m.in.: V-ce Starosta Bielski Grzegorz Szetyński; Prezes LMiR, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni dr Andrzej Królikowski, który „zakotwiczył” Muzeum 2,5 tonową kotwicą oraz wyposażył w dzwon okrętowy; kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner ze Szczecina oraz reprezentant Muzeum Morskiego w Gdańsku Fryderyk Tomala.
Edward Szpoczek przekazał w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego pozdrowienia dla uczestników, gratulacje dla gospodarzy i twórców oraz życzenia dla użytkowników.

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do strony muzeum jaworze.

Zdjęcia w galerii

mgr Katarzyna Cieślicka; mgr Agnieszka Jędrusiak – Malec.

Posted on Wrzesień, 2014 by Admin

Wyprawka szkolna 2014/2015

WYPRAWKA SZKOLNA 2014/2015

 1. Dofinansowanie zakupu podręczników będzie udzielane uczniom, w przypadku Naszej Szkoły, młodzieży rozpoczynającej w roku szkolnym 2014/2015 naukę w klasach III.
 2. Starać o pomoc w tej formie, mogą się dzieci:

 • pochodzący z rodzin, w których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 539 zł netto;
 • uczniom wymienionym w pkt.1 i 2 niespełniającym kryterium dochodowego pochodzącym z rodzin, w których występuje:

 • ubóstwo;
 • sieroctwo;
 • bezdomność;
 • bezrobocie;
 • niepełnosprawność;
 • długotrwała lub ciężka choroba;
 • przemoc w rodzinie;
 • potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi;
 • potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności;
 • bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych;
 • trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą;
 • trudność w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego;
 • alkoholizm lub narkomania;
 • zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa;


Maksymalny zwrot kosztów w przypadku liceum wynosi 445zł.

III. Tryb postępowania w sprawie udzielenia pomocy:

 1. Rodzic lub prawny opiekun składa wniosek do Dyrektora szkoły w terminie do 9 września 2014r.
 2. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia o wysokości dochodów, a w uzasadnionych przypadkach zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów oświadczenie o wysokości dochodów.


Więcej informacji oraz dokumentów do pobrania, znajdziecie Państwo na stronie:
www.mzo.bielsko.pl / wyprawka szkolna 214/2015
Z poważaniem


pedagog szkolny Anna Filip - Rękawek

Posted on Wrzesień, 2014 by Admin

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
odbędzie się 1.09.2014
w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej
w nowym budynku przy ul. Michałowicza 55 w Bielsku - Białej
(aktualnie wejście od ul. Grażyny)


DLA UCZNIÓW KLAS I o godz. 9.00 - sala gimnastyczna

DLA UCZNIÓW KLAS II o godz. 10.00 - sala gimnastyczna

DLA UCZNIÓW KLAS III o godz. 11.00 - sala gimnastyczna
Następnie spotkania z wychowawcami w salach:

Klasa sala piętro
1a 105 I piętro
1b 13 parter
1c 15 parter
1d 110 I piętro
1e 9 parter
2a 7 parter
2b 112 I piętro
2c 114 I piętro
2d 111 I piętro
2e 6 parter
3a 14 parter
3b 113 I piętro
3c 10 parter
3d 11 parter
3e 12 parter
3f 103 I piętro

Posted on Sierpień, 2014 by Admin